Polacy nie chcą kart kredytowych

2013-12-05 13:00:00

Karty kredytowe to – niestety – często prosta droga do popadnięcia w spiralę długów. Jeszcze kilka lat temu banki masowo rozdawały je swoim klientom, nawet mimo ich niskiej zdolności kredytowej. Obecnie, m.in. z obawy przed skutkami nieumiejętnego korzystania z kart, sprzedaż „kredytówek” maleje.

Jeszcze do 2009 roku niemal niemal każdy bank obdarowywał swoich klientów kartami kredytowymi. Po stosunkowo krótkim czasie, instytucje zaczęły owe karty z powrotem odbierać. Według sondy przeprowadzonej przez Open Finance banki odzyskały w okresie od czerwca do września 2009 roku niemal 200 tys. wydanych wcześniej kart kredytowych. Konsumenci, którym do tej pory wskazanych instrumentów płatniczych nie odebrano, nie powinni obawiać się utraty swojego „plastiku” - akcja ich masowego odzyskiwania należy już do przeszłości.

Podczas wydawania kart kredytowych banki z reguły nie stawiają tak wysokich wymogów w zakresie zdolności kredytowej, jak to jest w przypadku innych form kredytowania. Dzięki temu kartę otrzymać jest łatwiej, a mimo tego limit na niej dostępny potrafi być całkiem spory (z reguły jest to od 1 tys. zł do 5 tys. zł).

Banki wycofują oferty kart kredytowych

Paradoksalnie, mimo iż karty kredytowe są łatwo dostępne, klientom dość trudno przychodzi ich spłata. "Kredytówki" nie wymagają od ich posiadacza regularnej spłaty samego kapitału zadłużenia – wymagana jest zazwyczaj tylko comiesięczna płatność samych odsetek - dlatego pieniądze wypłacone z karty można regulować w dowolnych sumach i nieregularnych odstępach czasu. Z powodu tej elastyczności spłat, karty wymagają niezwykle silnej woli, by pozbyć się ciążącego na nich zadłużenia – w końcu to my sami decydujemy o tym, kiedy i ile oddać.

W którym banku trudniej o kartę kredytową?

Obecnie, żeby uzyskać kartę kredytową w takich instytucjach jak np.: PKO BP, ING Bank Śląski, Kredyt Bank i Euro Bank, trzeba się sporo natrudzić, bo sam bank niechętnie wyjdzie z inicjatywą jej sprzedaży. Mimo że obecnie banki nie uciekają się do „sztuczek” wcześniej nagminnie stosowanych, wysyłając nam karty kredytowe do domów pocztą bez naszej prośby o podarunek, to jeszcze możemy się spotkać z sytuacjami, w których otrzymamy kartę np. w zestawie do innego produktu bankowego takiego jak kredyt hipoteczny. Jeśli zdarzy się, że uzyskamy taką kartę, choć wcale jej nie chcieliśmy i nie chcemy nadal, z reguły wystarczy zadzwonić na infolinię banku, który nam ją przyznał (numer zwykle widnieje w liście dołączonym do karty kredytowej) i podczas rozmowy z konsultantem złożyć oświadczenie o rezygnacji z niej.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam