Czy karta zbliżeniowa kosztuje więcej?

2013-12-16 21:10:00

Konieczność każdorazowego potwierdzenia transakcji dokonywanych kartą może być dla nas uciążliwa. Czy możliwość rezygnacji z takiej formy autoryzowania płatności, w przypadku sum opiewających na stosunkowo niskie kwoty, jest wystarczającym powodem do tego, aby pokusić się o kartę zbliżeniową?

Coraz więcej banków oferuje swoim klientom karty zbliżeniowe. Zapewniają one dużą wygodę przy płatnościach poniżej 50 zł, gdyż nie trzeba przy nich stosować wpisywania kodu PIN czy potwierdzenia poprzez podpis. Taka możliwość pozwala na znaczne przyśpieszenie transakcji. Karty zbliżeniowe możemy uzyskać do kont prowadzonych m.in. w: BZ WBK, Getin Banku, Banku Millenium, Citi Handlowym, ING Banku Śląskim, mBanku, Banku Pocztowym, Invest Banku, Alior Banku, PKO BP czy Reiffeisen Banku.

Jak płacić kartą zbliżeniową?

Transakcje kartą zbliżeniową bez konieczności wprowadzania kodu PIN lub składania podpisu można realizować w przypadku zakupów na kwotę poniżej 50 zł. Kwoty zakupów przekraczających tę sumę wymagają od klienta standardowego potwierdzenia operacji, tak jak ma to miejsce w przypadku zakupów dokonywanych z użyciem karty w sposób stykowy.

Bezpłatne konto, płatna karta

W większości banków z kart debetowych (w tym zbliżeniowych) można korzystać bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Takie warunki otrzymają klienci, którzy zdecydują się na wybór konta m.in. w BZ WBK, Getin Banku, Alior Sync czy Reiffeisen Banku. W pewnych sytuacjach użytkowanie karty debetowej (obojętnie czy umożliwia ona dokonywanie płatności bezstykowych, czy też nie) może jednak wiązać się z opłatami. Z reguły konsumenci zwalniani są jednak z obowiązku ponoszenia kosztów za obsługę karty, gdy spełnią określone warunki, np. dokonają miesięcznie jednej bądź kilku operacji bezgotówkowych na ustaloną przez bank kwotę.

Abstrahując od tego, korzystanie z kart umożliwiających płatności zbliżeniowe nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jedyne, co trzeba mieć na uwadze, to standardowe koszty utrzymania karty, które będą dotyczyły zarówno kart tradycyjnych, jak też tych zaopatrzonych w technologię PayWave czy PayPass.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam