Ile kosztują płatności kartą za granicą?

2013-12-20 18:10:00

Finansowy spokój podczas wakacyjnych wyjazdów to jeden z naszych priorytetów. Jako że wczasy zawsze wiążą się z różnego rodzaju wydatkami, warto zadbać o bezpieczeństwo przeznaczanych na ten cel pieniędzy. W krajach, w których odpoczywamy, najczęściej funkcjonują dwa dobrze przez nas znane warianty płatności - gotówka oraz transakcje kartą płatniczą.

Zarówno płatności dokonywane gotówką, jak i kartą, mają swoje wady i zalety. W obu przypadkach ponosimy koszty związane z przewalutowaniem. Wymiana środków na lokalną walutę może mieć charakter pojedynczy (zamiana PLN na EUR) i podwójny (zmiana PLN na jednostkę inną niż EUR). Wydatki ponoszone przy przewalutowaniu transakcji realizowanych kartą nie są jednak wysokie w stosunku do komfortu, jakim jest zabezpieczenie naszych pieniędzy kodem PIN (co jest niewątpliwym atutem przechowywania środków na karcie).

Sprawdź też: Płacąc kartą na wakacjach, ograniczysz ryzyko oszustwa

Warto wiedzieć, że większość banków nie honoruje darmowych wypłat z bankomatów poza granicami kraju. Najczęściej jesteśmy zatem zobowiązani do uiszczenia prowizji z tytułu wypłaty środków. Często jest to 4,5 proc. pobieranej kwoty, jednak nie mniej niż 10 zł. Istnieją jednak instytucje, które dają swoim klientom możliwość bezpłatnych wypłat z bankomatów na całym świecie. Przykładem takiego banku jest Credit Agricole. W przypadku przechowywania pieniędzy na karcie kredytowej, dobrze wiedzieć, że częstym błędem popełnianym przez konsumentów jest wypłacanie środków z rachunku karty kredytowej w bankomacie. Należy pamiętać, że takie posunięcie skutkuje prowizją i odsetkami od wypłacanej sumy.

Według ekspertów doskonałym rozwiązaniem podczas zagranicznego wypoczynku jest posługiwanie się dwiema kartami. Pierwsza z nich to karta płatnicza, która będzie służyła do wypłaty pieniędzy z bankomatu. Drugą jest karta kredytowa, idealna do operacji bezgotówkowych. Dodatkowo warto mieć przy sobie karty różnych operatorów np. Visę oraz MasterCard. Dysponując produktami bankowymi różnych instytucji zabezpieczamy się na wypadek, gdyby jeden z nich nie zadziałał. Poza tym jest to dobre zabezpieczenie na wypadek, gdyby któraś z kart uległa zniszczeniu lub kradzieży.

Sprawdź też: Gdy zgubimy kartę na wakacjach...

W momencie kiedy karta zostanie skradziona powinniśmy pamiętać o tym, aby jak najszybciej ją zastrzec. Przed wyjazdem warto zanotować numer kontaktowy do banku. Po powrocie do domu należy dokładnie przejrzeć wyciągi z kart, celem zdiagnozowana transakcji, które nie mogłyby nie być zrealizowane przez nas.  

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam