Co lepsze za granicą - kantor czy bankomat?

2014-01-22 16:07:00

Zanim zdecydujemy się na wakacyjne podróże poza granice kraju, powinniśmy wymienić gotówkę po korzystnym kursie lub zastanowić się nad wyborem banku, który zagwarantuje nam tanie wypłaty z zagranicznych bankomatów. Sprawdźmy, która z możliwości - bankomat czy kantor - jest bezpieczniejszą oraz bardziej opłacalną formą dokonywania płatności za granicą. 

Istnieje pewna stała zasada odnośnie do wymiany walut w polskich kantorach. Na ogół poza dolarami amerykańskimi, funtami brytyjskimi, euro czy frankami szwajcarskimi jest to nieopłacalne ze względu na wysokie marże. Przykładem waluty, której nie warto wymieniać w polskim kantorze jest funt egipski. Osoby wybierające się do Egiptu zapłacą około 1000 zł za każde 1500 funtów egipskich. Niezbyt dobrym pomysłem jest także zabieranie ze sobą rodzimej waluty, ponieważ w tamtejszych kantorach nie uda się nam jej wymienić.

Korzystniejszym od wymiany waluty w kantorze rozwiązaniem jest bieżące wypłacanie gotówki w zagranicznych bankomatach oraz dokonywanie transakcji bezgotówkowych w punktach usługowych. Niestety, część banków od każdej wypłaty nalicza dość wysokie prowizje. Na szczęście kilka banków traktuje turystów ulgowo. W celu otrzymania korzystnych warunków wypłat z bankomatów, po kartę powinniśmy udać się do instytucji, gdzie prowizje są najniższe. Dobrze wiedzieć, że wypłaty przy użyciu kart kredytowych okażą się o wiele kosztowniejsze, niż miałoby to miejsce w przypadku posługiwania się kartami debetowymi. Wypłata za pośrednictwem karty kredytowej wiąże się z wysoką prowizją oraz odsetkami od podjętego kapitału.

Kolejnym argumentem przemawiającym za użytkowaniem karty podczas zagranicznych wycieczek jest większe bezpieczeństwo. Noszenie przy sobie gotówki naraża nas na spore straty. Kiedy zaginie nam karta płatnicza, mamy możliwość jej zastrzeżenia. Nawet jeśli nie zrobimy tego wystarczająco szybko i złodziej zdąży z niej skorzystać, ustawowa odpowiedzialność posiadacza karty sięga maksymalnie 150 euro. W celu zabezpieczenia się przed ewentualną kradzieżą wato wziąć ze sobą kilka kart i nie nosić ich w tym samym miejscu, ponadto powinniśmy zaopatrzyć się w numery telefonów do odpowiednich instytucji bankowych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam