Jedna karta to za mało? Złóż wniosek o kartę dodatkową

2013-12-09 23:00:00

Praktycznie każdy posiadacz konta osobistego korzysta także z karty płatniczej dołączonej do rachunku. A co jeśli jedna karta to za mało, bo ROR chcemy dzielić ze współmałżonkiem? Wystarczy, że złożymy wniosek o wydanie karty dodatkowej.

Większość z nas posiada dziś konto osobiste. Nic w tym dziwnego, bo wielu pracodawców woli rozliczać się właśnie za pomocą przelewów bankowych. Na dodatek sami coraz bardziej stawiamy na wygodę, którą daje nam i samo konto, i karta do niego wydana. Dzięki posiadaniu karty nasze pieniądze są bezpieczniejsze, nie musimy nosić gotówki zawsze przy sobie i ryzykować, że zgubimy ją lub zostaniemy okradzeni. Niekiedy jednak nie wystarcza nam posiadanie jednej karty. Najczęstszą sytuacją, gdy potrzeba nam dodatkowego „plastiku”, to oczywiście chęć współdzielenia konta z małżonkiem.

Karta podstawowa i karta dodatkowa

W świetle prawa dwie karty wydane do tego samego konta nie mają tych samych uprawnień. Ustawa, która reguluje działanie elektronicznych instrumentów płatniczych rozgranicza bowiem pojęcia takie jak posiadacz karty do konta oraz jej użytkownik. Posiadacz karty to osoba, która posiada większe uprawnienia. Może on chociażby wnioskować o wydanie do konta karty dodatkowej dla innego użytkownika. Przeważnie użytkownikiem karty okazuje się współmałżonek lub dziecko, jednak prawnie nie ma ograniczeń, kto może nim zostać, a kto nie. Mamy więc możliwość wnioskowania o wydanie do naszego konta karty dodatkowej dla brata, matki czy sąsiada. Pokrewieństwo nie jest konieczne.

Jak złożyć wniosek o kartę dodatkową?

Momentem, w którym możemy złożyć wniosek o drugą kartę, może być chociażby chwila, kiedy zakładamy konto w danym banku. Wystarczy dodatkowe oświadczenie o chęci wydania karty dodatkowej dla określonego użytkownika i sprawa jest załatwiona. Jednak, jeśli nie złożymy deklaracji w chwili zakładania rachunku, to bez problemu zrobić możemy to później, w dowolnej chwili. Bankom bardzo zależy na tym, żeby klienci płacili kartami, dlatego nie piętrzą przeszkód, które utrudniałyby ustanowienie karty do ROR dla innej osoby.

Zasady użytkowania kart dodatkowych

Użytkownik dodatkowej karty do konta posiada większość uprawnień posiadacza karty. Rzecz jasna nie może on samodzielnie zmieniać limitów czy wnioskować o wydanie następnej karty dla kolejnej osoby, jednak na tych samych zasadach może korzystać chociażby ze zniżek w sklepach lub z dostępu do bankomatów bez konieczności płacenia za to dodatkowych prowizji.

Jeżeli zatem odczuwamy potrzebę, by współdzielić pieniądze znajdujące się na naszym koncie z innymi osobami, bank chętnie zaakceptuje wniosek o kartę dodatkową. Pamiętajmy jednak, że jako główny właściciel konta bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za działania podejmowane przez posiadaczy kart dodatkowych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam