Wymieniamy rodzaje kart płatniczych

2013-11-30 07:20:00

Istnieje kilka rodzajów kart płatniczych, wśród których wymienić należy karty: kredytowe, debetowe, obciążeniowe, przedpłacone oraz - rzadko już spotykane - karty bankomatowe. Każdy z wymienionych typów charakteryzuje się innymi funkcjami, umożliwiając posiadaczowi karty wykonywanie konkretnych działań. Sprawdź, co zyskujesz, decydując się na któryś z "plastików".

Karta debetowa

Można śmiało powiedzieć, że jest to najbardziej uniwersalna karta płatnicza, a szeroką funkcjonalność zapewnia jej połączenie z kontem osobistym konsumenta. Karta daje możliwość pobierania gotówki z bankomatu (na podstawie obciążania wypłaconą kwotą naszego rachunku bankowego), a do tego można dokonywać nią płatności w sklepach i punktach usługowo-handlowych, zaopatrzonych terminale płatnicze. W ramach usług dostępnych z użyciem karty debetowej, można także skorzystać z pieniędzy pochodzących z posiadanej przez nas linii debetowej czy kredytu odnawialnego w ROR.

Co istotne, karty debetowe wymagają autoryzacji, która polega na sprawdzeniu ich autentyczności oraz przyznaniu dostępu do środków na rachunku. Cała procedura zajmuje od kilku do kilkudziesięciu sekund, a dzięki jej przeprowadzeniu nie ma możliwości, aby korzystając z tego rodzaju karty płatniczej, przekroczyć dostępne saldo.

Karta kredytowa

W ramach karty kredytowej możemy korzystać z pieniężnego limitu przyznanego nam przez bank na podstawie odpowiedniej umowy. Można powiedzieć, że dzięki tej karcie mamy stały dostęp do kredytu gotówkowego na życzenie. "Kredytówki" charakteryzują się dość wysokim - z reguły - oprocentowaniem (oscylującym wokół maksymalnego oprocentowania dostępnego ustawowo). Mamy jednak możliwość uniknięcia odsetek od pobranej kwoty, jeśli spłacimy ją w całości przed upływem okresu bezodsetkowego. Okres taki przeważnie zawiera się w granicach 51-55 dni i zależy od indywidualnej oferty banku. Warto wiedzieć, że ten rodzaj karty powinien być używany tylko do płacenia w sklepach lub przez Internet. Pobranie pieniędzy z bankomatu może skutkować naliczeniem wysokiej prowizji za wykonaną operację, przeważnie obliczanej jako procentowy udział w całości wypłacanej kwoty (najczęściej 4-5% i nie mniej niż 10 zł).

Karty obciążeniowe

Wymieniając rodzaje kart płatniczych nie sposób nie wspomnieć o karcie obciążeniowej. Jest to produkt nieco podobny w działaniu do karty kredytowej, a różnica polega na tym, że "obciążeniówka" jest powiązana z rachunkiem osobistym klienta. Za transakcję dokonywane tą kartą pieniądze z naszego konta nie są pobierane od razu, ale po pewnym czasie. Posiadacz karty podczas jej używania korzysta w zasadzie nie ze swoich pieniędzy, tylko z limitu udostępnionego przez bank. Co ważne, niezależnie od tego, ile środków dostępnych mamy na koncie w danym momencie, możemy skorzystać z kwoty mieszczącej się w ustalonym zakresie. Raz w miesiącu zadłużenie należy spłacić. W przeciwnym wypadku karta może zostać zablokowana.

Karta przedpłacona

Karta przedpłacona wykorzystywana jest najczęściej do płatności internetowych. Inaczej określa się ją jako „elektroniczną portmonetkę”. Jest to rodzaj karty niepowiązany z rachunkiem bankowym, a działa podobnie do kart miejskich - doładowujemy ją odpowiednią kwotą i tę kwotę mamy potem do dyspozycji. Istotne jest to, że nie można wyjmować przy jej pomocy pieniędzy z bankomatu, dodatkowo jedną kartą może operować kilka osób, ponieważ można otrzymać ją w wersji niespersonalizowanej.

Karta bankomatowa

Karta bankomatowa obecnie wychodzi z użycia. Klienci decydują się na nią raczej rzadko, bo służy tylko do wypłacania gotówki w bankomatach. Nie można zapłacić nią za zakupy w sklepie, przez Internet czy doładować telefonu. Oczywiście dostępne są w jej przypadku także opcje takie jak zmiana PIN-u czy sprawdzenie stanu salda rachunku. Z powodu ograniczeń, jakie posiada, jest ona raczej sporadycznie proponowana klientom i nie każdy bank ma ją w ofercie. W końcu nie zawsze mamy pod ręką bankomat, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, więc możliwość dokonywania operacji bezgotówkowych często się przydaje.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam