Karty chipowe lepsze od magnetycznych

2013-12-01 11:10:00

Bezpieczeństwo transakcji bankowych powinno mieć dla nas ogromne znaczenie. Producenci coraz chętniej wypuszczają na rynek karty chipowe, odchodząc od przestarzałych już pasków magnetycznych. Dlaczego? Dlatego, że sfałszowanie kart z mikroprocesorem jest niemal niemożliwe.

Do niedawna większość wydawanych kart do rachunków posiadała zabezpieczenie w postaci paska magnetycznego. Niestety, rozwiązanie to często zawodziło, bo złodzieje opracowali sposób, by sczytywać karty wkładane do bankomatów. Obecnie karty posiadają zabezpieczenie chipowe, które gwarantuje większe bezpieczeństwo naszych pieniędzy, niż paski magnetyczne. Skopiowanie nowoczesnych kart jest w zasadzie niemożliwe.

Karty chipowe są bardziej funkcjonalne

Oprócz względów bezpieczeństwa, karty z chipem posiadają także zaletę wszechstronności. Sam chip jest bowiem czymś w rodzaju małego komputera, zamontowanego w karcie. Składa się on z mikroprocesora oraz pamięci. Producenci kart mogą zaprogramować dzięki nim karty jako np. bankomatowe, kredytowe czy też jako przedpłacone. VISA używa w tym celu mechanizmu VISA Cash, a Master Card system Mondex.

Karty przedpłacone

Rozwiązanie to zostało wprowadzone stosunkowo niedawno. Użytkownicy systemu twierdzą, że płatności kartami przedpłaconymi są szybsze i wygodniejsze niż używanie gotówki, czy też karty debetowej. Przede wszystkim płatność tzw. "elektroniczną portmonetką" nie wymaga autoryzacji. Środki przelewane są więc automatycznie, co sprawia, że zauważalnie skraca się czas transakcji zawieranych przy jej użyciu. Nie trzeba wpisywać PIN-u, odliczać odpowiedniej kwoty, ani czekać na resztę, zostawiając przy tym legendarny grosik.

Większe bezpieczeństwo w Internecie

Karty chipowe są lepsze od magnetycznych między innymi dlatego, że mogą posłużyć jako identyfikator w bankowości elektronicznej. Tego typu karta umożliwia wprowadzenie podpisu elektronicznego, który pozwoli nam na podpisywanie dokumentów drogą internetową. Jest to opcja bardzo wygodna, bo dzięki niej oszczędzamy wiele czasu, który musielibyśmy poświęcić na wizytę w urzędzie lub banku.

Karty elektroniczne mogą mieć - poza wymienionymi - wiele innych funkcjonalności. Kilka lat temu bank Citi Handlowy wprowadził do użytku w Warszawie kartę do konta, która mogła służyć także jako karta miejska. Z kolei Getin Bank wprowadził kartę, która pokazuje posiadaczowi stan jego konta.

Podsumowując, karty chipowe są bezpieczniejsze od magnetycznych. Zarówno podczas dokonywania transakcji internetowych, jak również przy wypłacaniu gotówki z bankomatów. Ponadto dają użytkownikom szereg dodatkowych opcji, które przyspieszają transakcje bezgotówkowe oraz umożliwiają połączenie funkcji różnych kart w jednym „plastiku”. Ich możliwości zdają się być wręcz nieograniczone.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam