Czy korzystanie z bankomatu zawsze jest bezpieczne?

2013-12-03 02:00:00

Korzystanie z bankomatu niesie ze sobą zagrożenia związane ze stratą pieniędzy w wyniku kradzieży. Złodzieje wymyślają coraz to nowe sposoby, aby dostać się do naszych kont. Jak w takim razie sprawić, żeby wypłacanie pieniędzy było bezpieczne?

Często zagrażamy sami sobie. Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie trzeba natknąć się na oszusta, by stracić gotówkę, wypłacając ją z bankomatu. Wielu klientów wypłaca pieniądze w pośpiechu i, po wyciągnięciu karty, odchodzi od maszyny bez zabrania banknotów. Jeśli ktoś uczciwy nie zawoła nas lub jeśli sami w porę nie przypomnimy sobie o celu wizyty pod tzw. „ścianą płaczu”, to możemy na tym sporo stracić. W takim wypadku nie mamy nawet co liczyć na zwrot gotówki od banku lub od firmy obsługującej bankomat.

Zachować bezpieczeństwo

Aby korzystanie z bankomatu było bezpieczne, musimy stosować się do kilku prostych zasad, związanych z przechowywaniem karty i nadanego do niej numeru PIN. Przede wszystkim najgorszym z możliwych pomysłów jest zapisanie numeru do karty na samej karcie lub na oddzielnej kartce, przechowywanej w portfelu. Każdy, kto wejdzie w posiadanie naszego portfela będzie miał nieograniczony dostęp do należących do nas pieniędzy i to w zasadzie dzięki nam samym. Jeżeli mamy problem z zapamiętaniem czterech cyfr PIN-u, nadanego nam przez bank, to najprostszym wyjściem będzie ustawienie własnego kodu. Taką operację bez problemu powinniśmy wykonać w bankomacie.

Nie podawaj PIN-u innym

Najrozsądniej będzie, jeśli ustalony przez nas lub nadany nam PIN znamy tylko my. Ujawnianie go osobom trzecim może doprowadzić do tego, że jakimś dziwnym trafem dowiedzą się o nim ci, którzy znać go nie powinni. Wyczyścić do cna konto bankowe, znając PIN, będzie potrafił chyba każdy. Zdarza się, że złodziej, bazując na naszej nadmiernej ufności, dzwoni do swoich ofiar lub wysyła e-maile, podszywając się pod przedstawiciela bank, który w celach kontrolny prosi o podanie numeru PIN. Żaden pracownik banku czy innej instytucji nie ma do tego prawa. Z tego względu fakt próby uzyskania takich danych należy bezzwłocznie zgłosić na policję.

Potwierdzenie wypłaty

Jeżeli chcemy sprawić, żeby korzystanie z bankomatu było bezpieczne, to warto też pobierać potwierdzenia wypłaty. Z takim potwierdzeniem łatwiej udowodnimy, że dokonaliśmy jakiejś transakcji i bank szybciej uwzględni naszą reklamację, jeśli wyniknie jakaś niezgodność.

Uważajmy też na dziwnie wyglądające klawiatury w bankomatach, bo niekiedy możemy spotkać się z nakładką, która zapisuje numery PIN. Warto też zasłonić klawiaturę przy wpisywaniu numeru, by nie narazić się na nagranie przez kamerę, którą ktoś umieścił, by dowiedzieć się, jakie cyfry wybieramy.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam