Całkowity koszt kredytu - gdzie go szukać?

2013-12-06 10:42:00

Decydując się na kredyt gotówkowy, należy pamiętać, że koszt zadłużenia to nie tylko oprocentowanie, ale również prowizja, ubezpieczenie, jednorazowa opłata związana z samym udostępnieniem kredytu i in. Poza tym im większy kredyt nas interesuje, na tym większe formalności i opłaty musimy się przygotować.

W umowie kredytowej zawarte są wszystkie koszty, które później, chcąc nie chcąc, będziemy musieli spłacić. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że podpisanie umowy nie powinno nastąpić pochopnie. Wcześniej należy dokładnie przeczytać jej warunki, zwłaszcza te fragmenty, które wymieniają informacje o kosztach zadłużenia. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwotę kredytu brutto. Jest to cała suma, którą udostępnia nam bank, choć my możemy otrzymać do ręki tylko jej część. Z kwoty kredytu brutto podczas wypłaty środków zostają często pobrane opłaty, takie jak prowizja i jednorazowa składka ubezpieczeniowa, jeśli występowały i zostały skredytowane. Z tego powodu, mimo że sami otrzymaliśmy do własnej dyspozycji środki w wysokości przykładowo 12 tys. zł, rzeczywista kwota, jaką pożyczyliśmy z banku może wynieść więcej, choćby i 20 tys. zł. Jeśli nie doczytamy takiej informacji, a doradca o tym nie wspomni, możemy nawet nie być świadomi, ile naprawdę pożyczyliśmy. Zatem - czytajmy to, co podpisujemy.

Uwagę zwrócić również powinniśmy na dodatkowe produkty do kredytu. Poza kosztami wymienionymi powyżej kredytobiorca ponosi również opłaty związane z obsługą produktów, które zostały mu sprzedane w pakiecie z pożyczką. Najczęściej w momencie podpisywania umowy kredytowej otwieramy również w tym samym banku konto (bo przykładowo obniża oprocentowanie pożyczki albo umożliwia otrzymanie gotówki na rękę) lub dobieramy kartę kredytową. Pamiętajmy o tym, bo tego typu dodatki są zazwyczaj dość kosztowne. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na ROR, możemy także narazić się na comiesięczne opłaty związane z wydaną do niego (nieobowiązkową) kartą płatniczą.

Lepiej także już na samym początku naszej współpracy z bankiem w zakresie pożyczania pieniędzy dowiedzieć się o opłatach za nieterminowe spłaty. Nawet jeśli zamierzamy regulować raty w terminie, może zdarzyć się, że zwyczajnie zapomnimy wykonać przelew. Kiedy przypominamy sobie o tym po kilku dniach z reguły uiszczamy kwotę należnej raty, zapominając o ewentualnych odsetkach za opóźnienia lub opłatach za wysłane monity SMS-em lub listownie. Takie, nawet niewielkie zaległości przeciągające się w czasie, mogą później obciążać naszą wiarygodność kredytową.

Jeżeli już po podpisaniu dokumentów kredytowych dojdziemy do wniosku, że pożyczka okazuje się być ponad nasze możliwości finansowe, wówczas możemy odstąpić od umowy w terminie do 10 dni od chwili jej podpisania. Niestety prawo do tego nie przysługuje tym klientom, którzy skorzystali z kredytu na działalność gospodarczą.

Marzena Kazbieruk