Co powinieneś wiedzieć o kredytach gotówkowych?

2013-12-04 16:00:00

Dzięki relatywnie niskiemu poziomowi formalności i uniwersalnemu zastosowaniu kredyt gotówkowy jest najbardziej popularny ze wszystkich rodzajów kredytowania. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto jednak wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, wnioskując o pożyczkę z banku.

Niskie oprocentowanie kredytu gotówkowego to podstawa - im niższy procent, tym mniejsze koszty zadłużenia. Należy jednak pamiętać, że na to, ile zapłacimy za pożyczkę z banku, składa się jeszcze wiele innych elementów, takich jak chociażby prowizja czy ubezpieczenie kredytu. O nich też trzeba pamiętać.

Kredyty gotówkowe są najłatwiejszym sposobem na realizacje różnorodnych inwestycji. Banki udzielając tego typu finansowania nie pytają, na jaki cel pożyczamy. Niestety, ze względu na minimum formalności, szeroką dostępność i dość niski poziom zabezpieczeń spłaty (w porównaniu np. do pożyczek hipotecznych), koszty kredytów gotówkowych będą przeważnie większe niż koszty kredytów celowych (np. hipotecznych czy samochodowych). Kredytodawca, udzielając tego typu finansowania, nie posiada istotnego zabezpieczenia (takiego jak mieszkanie czy zastawiane auto), które gwarantowałoby mu odzyskanie należności w razie niewypłacalności konsumenta.

Klienci banków często obawiają się różnego typu ukrytych kosztów, o których doradcy mogliby nie poinformować ich w momencie finalizowania transakcji. Należy pamiętać, że wszystko, co powinniśmy wiedzieć o opłatach związanych z kredytem, zawarte jest w umowie kredytowej. Zanim złożymy pod nią podpis, powinniśmy uważnie przeczytać przynajmniej te paragrafy, które wymieniają wartość kredytu brutto (czyli kwoty, którą otrzymujemy na rękę, powiększonej o inne opłaty, odejmowane w momencie wypłacania pieniędzy na nasze konto) oraz tabelę opłat i limitów.

Kwestia zapoznania się z najważniejszymi warunkami umowy została znacznie uproszczona dzięki nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku (DzU z 2011 r. Nr 126, poz. 715, z późn. zm.), która zaczęła obowiązywać począwszy od 18 grudnia tego samego roku. Ustawa nakłada na instytucje finansowe obowiązek przekazania klientowi informacji o kosztach zadłużenia, z wypisanymi wszystkimi głównymi atrybutami kredytu, zawartymi w czytelnej tabeli, mieszczącej się z reguły na 1, czasem 2 stronach. Pozwala to znacznie zaoszczędzić czas, który musielibyśmy przeznaczyć na poszukiwanie cennych informacji o opłatach za usługę, wertując wielostronicowe umowy (liczące czasami nawet po 60 i więcej stron), jakie otrzymujemy do zatwierdzenia (włącznie z regulaminami i dokumentacją ubezpieczeniową). Dzięki formularzom o kredytach wystarczy niecałe 5 minut, by dowiedzieć się o niemal wszystkich - a już na pewno wszystkich najistotniejszych - opłatach, jakie przyjdzie nam uiścić na rzecz pożyczkodawcy.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.12.2013).

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam