Większy kredyt - czy to możliwe?

2013-12-06 20:16:00

Powszechna dostępność ofert kredytowych wciąż jest pozorna. Wiele osób, pomimo wszelkich starań, nie może skorzystać z bankowej pomocy. Jak polepszyć zdolność kredytową, która zwiększa szanse na uzyskanie kolejnej pożyczki lub zwiększenie jej kwoty?

Spadek stóp procentowych kredytów hipotecznych sprawia, że stają się one atrakcyjną formą finansowania dla coraz szerszego grona klientów bankowych. Pomimo widocznego zainteresowania tego rodzaju finansowaniem, spora część wniosków o przyznanie kredytu wciąż jest odrzucana. Podobnie z pozostałymi formami kredytowania - drobnymi pożyczkami czy konsolidacjami. Najmniejsze szanse mają ci, których pensja nie przekracza średniej krajowej. Jeśli jednak - pomimo niskich zarobków - chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania kredytu, warto poznać sposoby na osiągnięcie zakładanego celu.

Najlepszym a zarazem najtrudniejszym sposobem na zwiększenie możliwości kredytowych jest wzrost naszych miesięcznych dochodów, na co nie zawsze mamy wpływ. Aby poprawić swoją wiarygodność w oczach banku, warto zadbać o zbudowanie pozytywnej historii spłat wszystkich posiadanych zobowiązań. Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z kupna na raty choćby taniego sprzętu RTV czy AGD, byleby tylko wykazać przed bankiem, że jesteśmy przykładnymi dłużnikami i zawsze regulujemy raty w terminie. Innym sposobem może okazać się założenie oraz korzystanie z karty kredytowej. Bez względu na to, na jaki rodzaj kredytowania się zdecydujemy, ich rzetelna obsługa działa na naszą korzyść. Warto pamiętać, że drobne zadłużenia, z których będziemy korzystać, nie muszą być zaciągnięte w banku, w którym staramy się o przyznanie kredytu hipotecznego. Informacja o ich spłacie jest notowana w Biurze Informacji Kredytowej.

Przed podjęciem starań o kredyt (zwłaszcza gdy wnioskujemy o relatywnie wysoką kwotę) nasze wcześniejsze zobowiązania powinny być uregulowane. Banki obliczają zdolność kredytową między innymi poprzez odjęcie od naszych dochodów rat spłacanych obecnie wierzytelności, dlatego ważne jest, aby nie obciążały naszej kieszeni. Oprócz spłaty dotychczasowych długów skutecznym sposobem na polepszenie zdolności kredytowej jest wydłużenie czasu kredytowania. Raty spłacane w dłuższym okresie są naturalnie niższe, niż gdybyśmy chcieli rozłożyć wnioskowaną kwotę na krótszy okres, dzięki czemu nie tylko będziemy mogli otrzymać większą pożyczkę, ale też bank zyska większą pewność, że będziemy je spłacać na czas.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam