Rosną problemy Polaków ze spłatą kredytów

2013-12-08 12:00:00

Coraz więcej Polaków boryka się z problemami regularnego spłacania zaciągniętych zobowiązań hipotecznych, co w części przypadków skutkuje utratą zamieszkałych przez nich nieruchomości, które ustanowione były jako zastaw. Co przyczyniło się do tej sytuacji oraz jak konsumenci się w niej odnajdują?

Według najnowszych informacji przedstawionych przez Krajową Radę Komorniczą od początku bieżącego roku do końca lipca 2013 r. na aukcje komornicze trafiło nieco ponad 3 tysiące mieszkań i 1062 domy. W porównaniu do liczby nieruchomości wystawionych na licytację w tym samym okresie ubiegłego roku, tegoroczne wyniki są niemal o połowę wyższe.

Rzecznik Krajowego Rejestru Długów Andrzej Kulik twierdzi, że zadłużeni Polacy rezygnują z posiadanych nieruchomości na poczet spłaty innych długów. Świadczy to o poważnych problemach Polaków z regulowaniem zaciąganych zobowiązań finansowych. Rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Robert Damski wzrost liczby aukcji komorniczych tłumaczy depresją dłużników, którzy zamiast negocjować ze swoim kredytorem, decydują się na oddanie posiadanego majątku do licytacji. Damski zwraca także uwagę na restrykcyjne postępowanie instytucji komorniczych wobec zadłużonych Polaków, tłumacząc je silną konkurencją w tej branży.

Do spiętrzenia problemów konsumentów ze spłatą kredytów hipotecznych przyczynił się w znacznym stopniu boom odnotowany na rynku kredytów mieszkaniowych w 2008 roku. Niezwykle popularne było wówczas zaciąganie zobowiązań pod nieruchomość we frankach szwajcarskich. Dzięki korzystnemu wówczas kursowi waluty koszty pożyczek były o wiele tańsze niż gdyby korzystań z nich w złotówkach. Nagła zmiana kursu walut, polegająca na wzmocnieniu się franka względem złotówki, postawiła zadłużonych Polaków w bardzo trudnej sytuacji. Wielu konsumentów nie poradziło sobie z podwyższoną kwotą zadłużenia pozostałego do spłaty.

Poza klientami indywidualnymi kredyty hipoteczne mogą uzyskać także przedsiębiorcy na prowadzone przez nich działalności gospodarcze. Niestety również oni często niezbyt dobrze radzą sobie ze spłatą podjętych zobowiązań finansowych. Nierzadko zastawiane nieruchomości stają się w konsekwencji przedmiotami licytacji komorniczych. Bez względu na typ klienta, sięgającego po kredyt hipoteczny, w ostatnim czasie można zauważyć znaczny wzrost problemów z regulowaniem zadłużeń bankowych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam