Jak wyjść z problemów ze spłatą rat?

2013-12-05 12:10:00

Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemami wynikającymi z posiadania zbyt dużej ilości pożyczek. Kredytobiorcy bardzo często przeliczają swoje możliwości finansowe, za co później muszą słono płacić. Jak zatem wyjść z długów?

Wyjście z kłopotów finansowych bez szwanku o własnych siłach rzadko kiedy jest możliwe. Istnieją jednak sposoby na złagodzenie negatywnych skutków niewywiązywania się z terminowej spłaty rat. Sprawdźmy więc, jak wyjść z dołka finansowego.

Nie uciekaj przed bankiem

Wielu kredytobiorców popełnia ten sam błąd, mianowicie odkłada problem na później, ukrywając kłopoty finansowe przed kredytodawcą. Niestety, kiedy wszystkie problemy zaczną wychodzić na jaw, możemy być pewni, że bank podejmie odpowiednie kroki w celu odzyskania swoich pieniędzy, a to już nie musi być dla nas przyjemne. Jeśli zaś w odpowiednim momencie udamy się do wierzyciela z prośbą o pomoc, szczerze opisując swoją sytuację finansową, wówczas możemy liczyć przykładowo na wydłużenie okresu spłaty, dzięki czemu miesięczne raty będą mogły zmaleć nawet o połowę, stając się o wiele bardziej przystępne do spłaty.

Zadłużone osoby powinny zdać sobie sprawę, że również dla kredytodawcy sprzedanie długu konsumenta firmie windykacyjnej nie jest opłacane. Bank woli rozłożyć wierzytelność na mniejsze raty i samemu wyprowadzić swojego klienta z kłopotów finansowych. Pamiętaj, że im dłużej będziesz zwlekać ze spłatą, ignorując zaległe raty, tym mniej chętnie podejdzie bank do współpracy z Tobą, gdy nadejdzie czas zwrócenia się do niego o pomoc. Jeśli nie możesz poradzić sobie ze swoimi zobowiązaniami i, mimo starań, długi wciąż rosną, wówczas istnieje możliwość skorzystania z doradztwa profesjonalistów - organizacji stworzonych do udzielania pomocy zadłużonym konsumentom.

Jedna pożyczka na spłatę kilku

Sposobem na wyjście z tarapatów finansowych może być skorzystanie z konsolidacji, która zamieni kilka drobnych pożyczek w jedną, często o niższej racie. Pożyczki na spłatę innych oferowane w instytucjach pozabankowych z reguły są dość wysoko oprocentowane, co może doprowadzić dłużnika do jeszcze większych kłopotów. Z tego powodu lepiej wybierać oferty bankowe – o ile tylko mamy taką możliwość.

Warto zaznaczyć, że niektóre banki odmawiają spłacania w konsolidacji pożyczek pozabankowych. Przykładowo w Banku BPH można połączyć – oprócz bankowych – jedynie zadłużenia zaciągnięte w SKOK-u. Podobne zasady obowiązują także w innych instytucjach, takich jak np. Euro Bank i Bank Millennium.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.12.2013).

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam