Jak działa ubezpieczenie do kredytu od utraty pracy?

2014-02-11 14:26:00

Ubezpieczenie od utraty pracy proponowane jest niemal do każdego kredytu gotówkowego oraz hipotecznego. Sprawdź, na jakiej zasadzie działa.

Ubezpieczenie od utraty pracy, oferowane do różnego rodzaju kredytów, jest zwykle dosyć drogie i rzadko kiedy klient decyduje się na nie z własnej woli. Jednak przy tak długim zobowiązaniu, jakim jest np. kredyt hipoteczny, trzeba zdać sobie sprawę, że sytuacja zawodowa może ulec zmianie. Jeśli kredytobiorca utraci źródło zarobkowania, takie ubezpieczenie może uratować go przed oddaniem mieszkania na rzecz banku, ponieważ firma ubezpieczeniowa przejmie konieczność opłacania składki, oczywiście na czas określony w umowie.

Ile kosztuje roczna ochrona przed utratą pracy?

Wysokości składek na ubezpieczenie, które pokryje zobowiązania ratalne w razie utraty pracy, są bardzo różne. W Banku Zachodnim WBK w ramach Pakietu Praca, jaki dostępny jest dla kredytu hipotecznego, wartość składki miesięcznej sięga 4,2 proc. raty kredytu. Podobna wysokość składek będzie pobierana w przypadku polis oferowanych także do kredytów proponowanych przez pozostałe banki. Przeważnie składka regulowana jest w ratach, ale może również zostać pobrana w formie jednorazowej z góry, poprzez odjęcie jej z kwoty pożyczki brutto.

Zakres ochrony

Sama wysokość składki ubezpieczeniowej to jedno, ale równie istotne są dwa inne czynniki. Po pierwsze, okres, w którym ubezpieczyciel przejmie obowiązek opłacania rat w przypadku wystąpienia zdarzenia chronionego w polisie. Po drugie, sytuacje, w których obowiązek wystąpi, a także wykluczenia, które sprawią, że mimo utraty pracy, nadal będziemy zobowiązani spłacać raty z własnej kieszeni. Firmy ubezpieczeniowe stosują przeważnie maksymalny okres wypłat przy jednoczesnym określeniu maksymalnej kwoty, jaką będą w stanie płacić. Z reguły należności pokrywane są z funduszy TU tylko przez 6 lub 12 kolejnych miesięcy.

Sprawdź też: Ubezpieczenie przy pożyczce gotówkowej: sprawdź, na ile Cię ochroni

Jednocześnie chyba wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zgodnie uznają, że ubezpieczony nie otrzyma świadczenia w razie porzucenia pracy lub rozwiązania umowy o nią za podstawie porozumieniem stron. W praktyce tego typu polisy chronią więc w przypadku zaistnienia zdarzeń (typu poważny wypadek), które uniemożliwiają kontynuowanie pracy lub ogłoszenia przez pracodawcę upadłości, co zdarza się niezmiernie rzadko.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam