Co lepsze - kredyt gotówkowy, limit w koncie czy karta kredytowa?

2013-12-05 10:38:00

Istnieją trzy zasadnicze rodzaje kredytu konsumenckiego, z których korzystamy najczęściej: kredyt gotówkowy w formie pieniężnej, jako limit w koncie oraz karta kredytowa. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Który najlepiej wybrać dla siebie?

Wśród kredytów z przeznaczeniem na bieżące wydatki największą popularnością cieszy się bez wątpienia zwykły kredyt gotówkowy. Tylko nieliczni sięgają obecnie po kartę kredytową czy limit w koncie. Nie zawsze jednak jest to uzasadnione, bo w niektórych przypadkach lepiej będzie, jeśli złożymy wniosek o wydanie karty kredytowej lub o przyznanie limitu do konta osobistego.

Limit w koncie

Jeżeli posiadamy konto bankowe, a pracodawca przekazuje na nie nasze dochody, to niemal na pewno bank przyzna nam limit, gdy tylko złożymy o niego wniosek. Jakie plusy wynikają z takiego limitu w rachunku osobistym? Po wyczerpaniu się środków własnych, które mamy do dyspozycji, możemy zejść „na minus”. Po spłaceniu zadłużenia, z którego skorzystaliśmy, znów mamy do dyspozycji udostępnioną nam przez bank kwotę.

Sprawdź też: Marża, prowizja, oprocentowanie - jak wybrać najlepszy kredyt?

Oprocentowanie kredytów w koncie może być niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych, jednak nie każdy bank stosuje tą zasadę. Obecnie oprocentowanie waha się od 10 do 16%. Dużym minusem limitu może być jednak fakt, że łatwo jest naruszyć zasady zdrowego rozsądku i spowodować tym samym, że ciężko nam będzie spłacić zadłużenie. Przez jakiś czas możemy bowiem spłacać same odsetki.

Karta kredytowa

Karta kredytowa z reguły oprocentowana jest najwyżej – przeważnie w granicach 16% (uwzględniając obecne stopu procentowe). Wbrew pozorom nie zawsze będzie ona gorsza od limitu. Karty posiadają bowiem okres, w którym konsument nie musi spłacać odsetek. Czas ten może wynosić nawet do 61 dni. Jeśli w ciągu tego terminu oddamy całość zadłużenia, to możemy zapomnieć o odsetkach. Kartą kredytową można więc sfinansować zakupy, jeśli wiemy, że lada chwila dostaniemy wpływy na konto i zdążymy uregulować zadłużenie bez przekroczenia tego czasu. Oczywiście, jeśli nie będziemy w stanie tego zrobić, to możemy dług spłacić w ratach. Dużym plusem karty kredytowej jest też fakt, że do większości z nich otrzymujemy programy rabatowe, dzięki którym dostajemy zniżki w sklepach.

Kredyt gotówkowy

Do plusów kredytu gotówkowego można zaliczyć fakt, że od początku wiemy, ile odsetek mamy spłacić i przez jaki okres. Nie musimy do tego być klientem banku, chociaż w wielu instytucjach finansowych stali klienci otrzymują lepsze oprocentowanie pożyczek. Ponadto klienci „z ulicy” często muszą zapłacić prowizję za przyznanie finansowania, a ta z kolei wynosi w wielu przypadkach ok 5%. Mimo, że procedury upraszcza się dziś do niezbędnego minimum, to jednak często zdarza się, że trzeba przedstawić zaświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta, aby udowodnić swoją wiarygodność kredytową.

Sprawdź też: Kto pożyczy bez prowizji?

Jak widać, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszy będzie kredyt gotówkowy, limit w koncie czy też karta kredytowa. Wszystko zależy od tego, na co potrzebujemy pieniędzy i przez jak długi czas będziemy je oddawać.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam