Czy kredyty gotówkowe w SKOK-ach są tanie?

2013-11-30 09:45:00

SKOK-i często oferują warunki kredytowania tak samo korzystne, jak banki. Niestety, mimo że samo oprocentowanie może stać na przyzwoitym poziomie, istnieje kilka opłat typowych tylko dla kasy spółdzielczej, które generują dodatkowe koszty pożyczek. Czy można wziąć tani kredyt gotówkowy w SKOK-u?

Jeśli przyjrzeć się oprocentowaniu pożyczek oferowanych przez SKOK-i, to nie wygląda ono tak źle. Oczywiście wiele banków oferuje tańsze rozwiązania, jednak pojawiają się również oferty przemawiające na korzyść kas. Przykładem może być obecna oferta kredytowa SKOK Wielkopolska, który udziela kredytów z oprocentowaniem nominalnym rzędu14% i prowizją 0%, podczas gdy np. ING Bank Śląski proponuje na starcie oprocentowanie 16% przy prowizji 0%, a Deutsche Bank oferuje oprocentowanie 7,99% z prowizją 5%. Propozycja jest więc jak najbardziej do zaakceptowania.

Oprocentowanie to nie wszystko

Oprocentowanie oczywiście stanowi podstawowy koszt kredytu, ale nie jedyny. Są też inne elementy, o których należy pamiętać w przypadku SKOK-ów. Kredyt gotówkowy może przestać być tani np. za sprawą opłaty przygotowawczej. SKOK Wołomin życzy sobie na ten cel 0,5% od wnioskowanej kwoty. Kasa Stefczyka z kolei ma stałą opłatę przygotowawczą, która przy pożyczkach gotówkowych wynosi 40 zł. SKOK Chmielewskiego w danej chwili opłaty za rozpatrzenie wniosku nie pobiera. Trzeba przy tym zaznaczyć, że żadna z istniejących kas w przypadku odmowy finansowania nie zwraca klientom zainkasowanych pieniędzy.

Członkostwo w SKOK

Kolejnym rodzajem opłat, jakie musimy uiścić, decydując się na kredyt gotówkowy w kasie spółdzielczej, są opłaty członkowskie. Nie zawsze sprawią one, że kredyt przestanie być tani, bo np. ich suma w kasach Stefczyka może wynosić już od 4 zł. Całość kwoty potrzebnej do zapisania się do jakiegokolwiek SKOK-u jest sumą kilku mniejszych opłat. W grupie Stefczyka prezentują się następująco:

  • wpisowe: 1zł - 30 zł,

  • wkład członkowski: 1zł - 25zł,

  • co najmniej jeden udział: 1zł - 60zł,

  • składkę na stowarzyszenie, przy którym działa dana Kasa - zwykle 1-4 zł.

Wymienione opłaty mogą wynieść nas więcej, jeśli zechcemy zapisać się do innych SKOK-ów.

Obowiązkowe konto

Kolejnym elementem, który sprawia, że kredyt gotówkowy w SKOK-u może przestać być taki tani, jak początkowo się wydawał, jest rachunek osobisty. Spółdzielcze konta, określane mianem IKS, są dla wszystkich członków obowiązkowe, a miesięczne opłaty za ich prowadzenie wahają się od 0 do 15 zł. Dodatkowo klienci opłacający domowe rachunki w oddziale muszą doliczyć koszty przelewów zewnętrznych w kwocie z reguły ok 1,5-2 zł. W SKOK-u Chmielewskiego opłata może wynieść symboliczne 0,30 zł, a z kolei w SKOK-u Wołomin - minimum 3 zł. Do wymienionych opłat należy dołożyć kolejne należności, wynikające z wydawanej do konta karty debetowej (już nieobowiązkowej). Przykładowo, miesięczna cena jej obsługi to 4,8 zł w kasie Wołomin.

Jak widać, kredyty gotówkowe w SKOK-ach same w sobie nie muszą być drogie, jednak już te kilka dodatkowych opłat może sprawić, że pożyczenie pieniędzy z którejś kasy przestanie być opłacalne - zwłaszcza przy niskich kwotach pożyczek.

Ekspert Comperia.pl