Coraz trudniej o tani kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

2013-12-05 12:29:00

Pożyczki na oświadczenia od pewnego czasu wypadły z ram bankowych ofert. Jeśli jednak otrzymamy kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, to musimy liczyć się z tym, że raczej nie będzie tani. Które banki mogą pożyczyć nam pieniądze „na słowo”?

Do 2009 roku banki prawie bezkrytycznie ufały klientom, bardzo często udzielając kredytów na zwykłe oświadczenie o dochodach. Jednak w obliczu kryzysu banki zostały zmuszone do zmiany polityki i od tamtego okresu o wiele ostrożniej podchodzą do tematu rozdawania gotówki. Nie jest tajemnicą, że znaleźć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach jest ciężko. Jeszcze ciężej, jeśli chcemy, aby ten kredyt był odpowiednio tani.

Gdzie po kredyt na oświadczenie?

Chcąc pożyczyć pieniądze na oświadczenie musimy liczyć się z tym, że nie będą to kwoty duże. W ofercie Getin Banku maksymalnie można uzyskać do 15 000 zł, jednak w Alior Banku będzie to już tylko 3800 zł. Z kolei w Sygma Banku otrzymamy kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, ale jego kwota maksymalna nie jest precyzyjnie określona. Większość banków zamyka możliwość otrzymania finansowania na samo oświadczenie o zarobkach. Z kolei te instytucje, które umożliwiają uzyskanie tego rodzaju kredytu, zazwyczaj podwyższają jego oprocentowanie w związku z wyższym ryzykiem kredytowym.

Polityka kredytowa banków

Obecnie banki stosują dość restrykcyjną politykę kredytową. Akceptowanie każdego wniosku z zachowaniem minimum formalności istnieje w zasadzie tylko w reklamach. W większości banków wymaga się zaświadczenia o dochodach lub wyciągów z konta, które poświadczą nasze zarobki. W niektórych przypadkach doradca poprosi nas o przedstawienie obu rodzajów druków. Zaostrzona polityka kredytowa to z jednej strony wymóg Komisji Nadzoru Finansowego, nałożony na banki w Rekomendacji T, a z drugiej strony zwykła ostrożność bankierów, którzy chcą uniknąć kłopotów z niewypłacalnymi klientami.

Oświadczenie nie zawsze działa

Każdy konsument, który zamierza starać się o pożyczkę na oświadczenie o dochodach, musi pamiętać o tym, że podanie fałszywych informacji nie jest rozsądnym wyjściem. Możemy być bowiem pewni, że analityk zadzwoni do naszego pracodawcy i zapyta, czy faktycznie jesteśmy jego pracownikami i jaka kwota zarobków istnieje na naszej umowie. Podanie nieprawdziwych danych skutkować będzie nie tylko odmową, ale może także wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń raczej nie będzie tani, a w dodatku weryfikacja ze strony banku i tak się odbędzie. Po pieniądze typowo na oświadczenie lepiej zgłaszać się do firm pozabankowych - właściwie tylko tam możemy liczyć na to, że analitycy nie będą zbyt intensywnie prześwietlać naszego źródła i wysokości dochodu, ale koszt, jaki wiązać się będzie z taką pożyczką, może okazać się dużo wyższy niż w przypadku kredytu bankowego.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (02.12.2013).

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam