Jak otrzymać najlepsze warunki kredytowania?

2013-11-25 03:15:00

Istnieją sposoby na to, by - stosując się do kilku prostych zasad - uzyskać od banku najlepsze z dostępnych warunki kredytowania. Rzadko kiedy ot tak, zupełnie bez naszego wysiłku, zostanie zaproponowana nam oferta najkorzystniejsza, czyli najmniej kosztowna. Kredyt gotówkowy może być dużo tańszy od tego, który jest standardowo proponowany klientom ze zdolnością kredytową, jeśli przykładowo posiadamy w interesującym nas banku konto, doniesiemy dodatkowe zaświadczenia lub po prostu zaczniemy się targować. Sprawdź, co jeszcze może zadziałać na Twoją korzyść!

Okazuje się, że zazwyczaj najwięcej tracą klienci, którzy zgadzają się na propozycję kredytową banku od razu. Nie najlepiej wychodzą na podobnych transakcjach również ci, którzy szukają najszybszych rozwiązań - mowa tu o wygodnych pożyczkach na oświadczenie. Banki zdają sobie sprawę, że klient, który szuka kredytu bez konieczności przedstawiania zaświadczenia od pracodawcy, może nieść za sobą większe ryzyko kredytowe. Próbując obejść wymogi dotyczące dokumentowania dochodu może przecież starać się coś ukryć . Między innymi z tego powodu takie osoby z reguły dostają propozycje pożyczek z wyższym oprocentowaniem, które ma zrekompensować podwyższone ryzyko finansowania klienta. Jeśli tym samym zdecydujemy się dostarczyć potrzebne dokumenty, poświadczające nasze zarobki i legalność pracy (np. wyciągi z ROR z wpływem wynagrodzenia, potwierdzenia odprowadzania składek do ZUS czy US), to bank będzie patrzył na nas przychylniejszym okiem. Osoba, która wzbudzi w ten sposób zaufanie co do swojej wypłacalności, może bardzo często liczyć na preferencyjne warunki kredytowania.

Poprawić BIK

Jedną z podstaw, która umożliwia nam uzyskanie pożyczki na preferencyjnych zasadach, jest pozytywna historia kredytowa w BIK-u. Wiadomo, że klienci z negatywną historią spłat lub jej brakiem mają nikłe szanse na dobry - czy nawet jakikolwiek - kredyt w banku. Najlepiej, jeśli w naszej przeszłości kredytowej zostało odnotowanych kilka wpisów o terminowym regulowaniu zadłużeń bankowych. Przeszłe kredyty, o ile były obsługiwane przez nas rzetelnie, działają na plus, ale jeśli chcemy zdobyć najlepsze warunki kredytowania w danej chwili, to dobrze, byśmy obecnie nie posiadali żadnych rat, obciążających nasz budżet domowy.

Negocjować i dopytywać

Aby mieć szansę na uzyskanie najkorzystniejszych parametrów w propozycji pożyczkowej banku, musimy wiedzieć, że kredyty gotówkowe są negocjowalne. Rzecz jasna wszystko zależy od samej instytucji finansowej, ale wiele z nich dopuszcza dopasowywanie oferty przez doradcę przy zasadzie indywidualnego podejścia do klienta. Skoro negocjacje są możliwe, to powinniśmy z tej sposobności korzystać. Pomocą w nawiązaniu tego typu pertraktacji może być zasugerowanie doradcy, że inny bank zaproponował już nam lepsze warunki. Warto również wypytać o zasady doboru ubezpieczenia do kredytu i poprosić jego usunięcie z przedstawianej oferty lub zamianę na inną, tańszą wersję. Pamiętajmy przy tym o innych, dodatkowych kosztach kredytów. Oprocentowanie to jedno, ale może okazać się, że bank zechce doliczyć nam przykładowo sporą prowizję - zwłaszcza, gdy będziemy rezygnowali z ubezpieczenia.

Cross-selling, czyli sprzedaż krzyżowa

Czasami banki uciekają się do tzw. sprzedaży krzyżowej. Przedstawiciel może przykładowo zejść ze zbyt wysokiej prowizji, ale tylko pod warunkiem, że zdecydujemy się np. założyć konto w danym banku lub złożymy wniosek o kartę kredytową. W takiej sytuacji trzeba mieć na uwadze fakt, że zarówno konto, jak też „kredytówka” mogą generować spore koszty, które sprawią, że taka wymiana nie będzie się nam opłacać. Zawsze wypytujmy dokładnie doradców, ile będzie trzeba zapłacić za utrzymanie wszystkich dodatkowych produktów, jakie byłyby powiązane z interesującym nas kredytem.

Krótszy kredyt = niższe oprocentowanie?

Koszt każdego kredytu gotówkowego z reguły będzie dużo niższy, jeśli rozłożymy jego spłatę na krótszy okres. Najkorzystniejsze dla klientów okresy kredytowania nie przekraczają roku - z każdym kolejnym, odsetki zazwyczaj rosną w tempie dość drastycznie szybkim. Niestety, często bywa tak, że w wyniku skróconego harmonogramu, rata staje się dla nas zbyt wysoka, doprowadzając do problemów z terminowym regulowaniem należności. Ze względu na to powinniśmy uważnie przemyśleć czas trwania naszego kredytu, dostosowując go do naszych możliwości finansowych.

Aby wybrać najlepszy kredyt gotówkowy, musimy dobrze poznać warunki, które proponuje dany bank. Może okazać się, że nawet na pozór drogi kredyt, można przemienić w całkiem korzystny, jeśli umiejętnie podejdziemy do rozmowy z przedstawicielem banku.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam