Czym różnią się kredyty gotówkowe od bezgotówkowych?

2014-02-13 14:05:00

Pieniądze w banku możemy pożyczyć w formie bezgotówkowej oraz gotówkowej. Dobrze poznać różnice między zobowiązaniami otrzymywanymi w gotówce oraz bezpośrednio na konto wnioskodawcy.

Kredyty gotówkowe stanowią niewielki procent dostępnych na rynku finansowym zobowiązań. Większość pożyczek jest udzielana bezgotówkowo, co jest znacznie wygodniejsze z punktu widzenia instytucji oraz bezpieczniejsze dla samych klientów. Brak popularności kredytów w gotówce wynika również ze zmniejszonego ryzyka malwersacji pieniędzy niż przy wierzytelnościach przekazywanych na rachunek konsumenta.

Jak udzielane są kredyty gotówkowe?

Chcąc otrzymać kredyt gotówkowy, należy udać się do oddziału banku. Przykładem kredytu gotówkowego jest także kredyt lombardowy pod zastaw ruchomości. W pewnych sytuacjach uzyskanie wierzytelności w formie gotówki, zwłaszcza przy mniejszych sumach, bywa lepszym rozwiązaniem. Jeśli w grę wchodzą wyższe kwoty, dobrze przygotować się na bezpieczne przemieszczenie się z takimi pieniędzmi. Z kredytów gotówkowych korzystają zazwyczaj klienci potrzebujący gotówki na zrealizowanie transakcji trudnych do wykonania bezgotówkowo. 

Rodzaje kredytów bezgotówkowych

Większość produktów finansowych jest udzielana bezpośrednio na konto wnioskodawcy. Część kredytów celowych, jak pożyczki pod zakup nieruchomości, mogą zostać wpłacane na rachunek bankowy klienta stopniowo. Przy zobowiązaniach pod zakup nieruchomości lub ruchomości (np. samochodu) pieniądze nierzadko są przesyłane bezpośrednio na konto sprzedawcy produktów lub usług. W przypadku wierzytelności zaciąganych na dowolny cel kwota pożyczki zostaje przelana na rachunek konsumenta. Do kredytów bezgotówkowych zaliczają się linie kredytowe, kredyty odnawialne w rachunku klienta oraz zobowiązania realizowane za pośrednictwem kart kredytowych.

Sprawdź też: Co tańsze - kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Korzyści przy kredycie bezgotówkowym

Kredyt bezgotówkowy jest korzystny z punktu widzenia wierzyciela, ponieważ zwalnia bank z konieczności przechowywania w placówkach dużych sum pod wypłaty kredytów w gotówce. Klienci decydujący się na pożyczkę bezgotówkową po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej i podpisaniu umowy mogą liczyć na natychmiastowe przelanie pieniędzy na konto. Dodatkowo przy wierzytelnościach udzielanych w rachunku, aby móc korzystać z otrzymanych pieniędzy, nie trzeba podpisywać kolejnych dokumentów, co ma miejsce w przypadku kredytów gotówkowych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam