Uważaj na długoterminowe kredyty gotówkowe

2014-02-11 13:00:00

Przed podjęciem decyzji o długim okresie spłaty kredytu gotówkowego dobrze poznać wady i zalety długoterminowych zobowiązań.

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych rynku bankowego. Możliwość pożyczenia pieniędzy na dowolny cel oraz brak konieczności zabezpieczania niskich sum sprawiają, że wiele osób jest zainteresowanych skorzystaniem z tego typu pożyczek. Wyższe kwoty (które rzadko przekraczają 100 tys. zł) wymagają od klientów zabezpieczenia.

Długi okres kredytowania

Okres spłaty kredytów gotówkowych wynosi najczęściej od dwóch do pięciu lat. Na rynku finansowym znajdziemy jednak oferty pożyczek, które można regulować nawet w ciągu 10 lat. Umożliwia to pozyskanie dużej sumy, której spłata może być rozłożona na wiele niskich rat. Wydawać by się mogło, że jest to dość korzystne rozwiązanie. Minusem kredytów gotówkowych zaciąganych na kilka lat są jednak wysokie odsetki. Bardzo często długi okres kredytowania wybierają klienci, którzy nie mają zdolności kredytowej pozwalającej na otrzymanie pożądanej kwoty przy krótszym okresie spłaty.

Wady kredytów długoterminowych

Rozłożenie zobowiązania na np. 120 miesięcy to szansa na niskie raty. Z drugiej strony taka sytuacja przekłada się na wzrost całkowitej sumy odsetek wynikających z długiego okresu kredytowania, co skutkuje koniecznością spłacenia droższego kredytu w stosunku do zobowiązania w tej samej kwocie zaciągniętego na krótszy okres czasu. Przy długoterminowych kredytach gotówkowych koszty wierzytelności są dość wysokie. Innym problemem kredytów gotówkowych z długim okresem spłaty mogą być mniej komfortowe warunki pożyczki.

Sprawdź też: Marża, prowizja, oprocentowanie - jak wybrać najlepszy kredyt?

Bardzo często kredyty udzielane na kilka lat oznaczają wyższe oprocentowanie oraz uniemożliwiają korzystanie z promocji dotyczących obniżenia kosztów dodatkowych takich, jak np. anulowania prowizji. Porównując kredyty na 3, 5 oraz 10 lat, łatwo zauważyć różnice w cenie. Przy wierzytelności na 36 miesięcy koszty taniego kredytu na 100 tys. zł wynoszą około 18 tys. zł. Dla tej samej kwoty opłaty przy pożyczce na 5 lat kształtują się w granicach 30 tys. zł. Przy zobowiązaniu na 10 lat w najlepszych ofertach nadpłata będzie wynosić 70 tys. zł, a w standardzie nawet dwukrotność pożyczonego kapitału. 

Zastanawiając się nad ilością rat, które przyjdzie nam spłacić, warto wziąć pod uwagę sumę odsetek i sposób ich zwiększania przy wydłużeniu okresu spłaty o kolejne miesiące.

Renata Grochowska