Porównanie rat kredytów gotówkowych na 5 tys. zł

2013-12-30 13:00:00

Koniec roku to czas, kiedy banki wychodzą naprzeciw świątecznym i noworocznym wymaganiom klientów, oferując promocyjne warianty kredytów. Dzięki temu zimą możemy często pożyczyć pieniądze taniej, niż zazwyczaj. Porównajmy raty kredytów na 5 tys. zł, jakie można otrzymać na przełomie 2013 i 2014 r.

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych ofert bankowych w odniesieniu do kredytu w wysokości 5 tys. zł, którego okres spłaty rozłożony jest na dwa lata.

Biorąc pod uwagę atrakcyjność pożyczki, rozumianą jako jak najniższe koszty obsługi wierzytelności, pierwsze miejsce na liście najatrakcyjniejszych w końcu grudnia 2013 r. ofert kredytowych zajmuje Getin Bank. Całkowity koszt kredytu w wysokości 5 tys. zł netto spłaconych w ciągu 24 miesięcy wyniesie kredytobiorcę tylko 5669,60 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pożyczki to 13,13 proc., przy czym prowizja za udzielenie finansowania wyniosłaby 2,49 proc. Przy wymienionych parametrach umowy kredytowej kredytobiorca miesięcznie spłacałby ratę w wysokości 236,23 PLN.

Drożej jedynie o kilka złotych przyszłoby zapłacić konsumentowi, gdyby zaciągnął kredyt w ING Banku Śląskim bądź Plus Banku. Obie instytucje zajęły ex aequo drugie miejsce w naszym rankingu tanich pożyczek na kwotę 5 tys. zł. W przypadku ofert obu banków RRSO kredytów kształtuje się na poziomie 13,23 proc., przy którym prowizja wynosi 0 zł. Całkowity koszt takiego kredytu wyniósłby 5676,88 zł, przy czym wysokość raty opiewałaby na 236,54 zł.

Instytucjami, z oferty których warto skorzystać, są także Deutsche Bank oraz Bank Zachodni WBK - kolejne dwa banki, które w ramach interesującej nas kwoty pożyczanej i okresu spłaty, przygotowały dla konsumentów podobne oferty kredytowania. Ich propozycje są ponadto droższe od wymienionych powyżej o symboliczną złotówkę. RRSO w obu przypadkach zamknie się w granicach 13,62 proc., przy czym prowizja stanowić będzie 5 proc. wartości pożyczki. Zarówno w DB, jak i BZ WBK rata kredytu na 5 tys. zł wyniesie 237,42 zł miesięcznie, a całościowy koszt pożyczki będzie się równał 5698,06 zł.

Mimo że propozycje kredytowe banków, uwzględnione w porównaniu, prezentują się dość podobnie, różniąc się kosztami rzędu kilkudziesięciu złotych, pamiętać powinniśmy o opłatach, jakie być może będziemy musieli ponieść w związku z dodatkowymi usługami, z których zechcemy skorzystać przy okazji podpisywania umowy pożyczkowej. Jeśli założymy konto w banku bądź dobierzemy kartę kredytową czy dodatkowe ubezpieczenie kredytu, możemy narazić się na kolejne opłaty, które potrafią w znacznym stopniu przyczynić się do pomniejszenia zasobności naszego portfela.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam