Czy kredyt gotówkowy pod zastaw hipoteki to dobry pomysł?

2014-01-27 17:49:00

W przeważającej liczbie przypadków wśród osób decydujących się na kredyt gotówkowy pod zastaw hipoteki znajdziemy dwie grupy konsumentów. Pierwszą z nich tworzą klienci, którzy potrzebują wysokiego kapitału na realizację swoich planów. Drugie grono to osoby, których celem jest konsolidacja pożyczek i obniżenie rat posiadanych zobowiązań.

Kredyt gotówkowy pod zastaw nieruchomości nie jest popularny wśród polskich konsumentów. Jedynie co dziesiąta osoba wie, czym cechuje się ten produkt bankowy. Klienci obawiają się formalności związanych z pożyczkami hipotecznymi. Dzisiejszy rynek finansowy jest jednak na tyle rozwinięty, że większością procedur związanych ze zobowiązaniem zajmuje się bank, wykorzystując choćby elektroniczne księgi wieczyste. Dokumentacja związana z zastawem nieruchomości staje się dzięki temu mniej problematyczna.

Po kredyt gotówkowy pod zastaw hipoteki coraz częściej sięgają konsumenci dokonujący konsolidacji kredytu. Daje to możliwość zmniejszenia raty posiadanych obciążeń nawet o połowę. Najatrakcyjniejsze pożyczki hipoteczne i kredyty refinansowe znajdują się w ofertach kilku banków, które przedstawimy poniżej.

Po pożyczkę hipoteczną warto udać się do ING Banku Śląskiego. Dostępne RRSO zaczyna się już od 6,27 proc. Wnioskodawca ubiegający się o tego typu wsparcie jest zobowiązany do przedłożenia dokumentacji związanej z zastawem nieruchomości. Instytucja wymaga od konsumenta także odpisu z księgi wieczystej oraz umowy darowizny (jeżeli była podstawą nabycia nieruchomości). Jeśli źródłem zabezpieczenia jest dom mieszkalny, możemy również zostać poproszeni o dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego posadowienie zabudowań na działce.

Bank Citi Handlowy oferuje swoim klientom pożyczkę hipoteczną już od kwoty 40 tys. zł. Maksymalna kwota dostępna może w tym przypadku wynosić do 70 proc. wartości mienia nieruchomego. RRSO pożyczki zaczyna się już od 5,91 proc.

Pożyczka hipoteczna jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy zmniejszyć raty posiadanych kredytów do minimum. Musimy jednak pamiętać, że taki kredyt wiąże się z zastawem nieruchomości i dłuższym okresem spłaty.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam