Jak dobrać ratę kredytu gotówkowego?

2013-12-24 12:00:00

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy oraz w jaki sposób dobrać optymalną dla nas ratę pożyczki? Wybór taniego kredytu nie jest prosty. Większości potencjalnym kredytobiorcom zależy na tym, aby kredyt był tani i łatwo dostępny. Istnieje jednak wiele narzędzi, które pozwolą nam dobrać ofertę dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb.

Sprawdzenie każdej dostępnej na rynku bankowym oferty kredytu może okazać się dla nas dość męczące. Dodatkowo nie zawsze zdążymy sami sprawdzić wszystkie koszty obsługi zobowiązania. Indywidualny doradca finansowy wydawałby się w takiej sytuacji idealną pomocą, jednak musimy liczyć się z tym, iż jego przysługa będzie nas kosztowała - zazwyczaj ok. 4 proc. kwoty udzielonego nam finansowania. Istnieje alternatywa, którą są dostępne w Internecie porównywarki finansowe. Dzięki nim czas potrzebny na analizę poszczególnych propozycji skraca się do minimum.

System, który odpowiada za kredytowe zestawienia, jest wyjątkowo prosty w użyciu. Wystarczy w odpowiednich miejscach podać podstawowe założenia kredytu, takie jak interesująca nas kwota czy okres spłaty. Wiodące porównywarki analizują wszystkie dostępne na polskim rynku propozycje pożyczek bankowych. Zanim jednak skorzystamy z tego narzędzia, powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań – jaka kwota kredytu gotówkowego nas interesuje, jak długi czas spłaty jest dla nas akceptowalny oraz jaki zakres ubezpieczenia będzie dla nas najkorzystniejszy. Tak przygotowani możemy rozpocząć weryfikację poszczególnych ofert, aby już przed wizytą w banku dobrać ratę kredytu odpowiadającą naszym wymaganiom. 

Wiele osób myli oprocentowanie kredytu z jego całkowitym kosztem. Otóż roczne oprocentowanie w większości ofert waha się od 8 proc. do 16 proc. Warto pamiętać, że oprócz odsetek bank narzuca na konsumentów szereg dodatkowych wydatków, takich jak prowizja i ubezpieczenie, np. na życie czy od utraty pracy. Szczególnie powinniśmy uważać na oferty o podejrzanie niskim oprocentowaniu. Zazwyczaj te najbardziej bolesne dla konsumenta koszty kryją się wówczas w pozostałych opłatach kredytowych. Ratę kredytu możemy zminimalizować, rezygnując z ubezpieczenia. Wtedy jednak nawet po utracie pracy czy wskutek trwałej niezdolności do jej wykonywania będziemy zobowiązani zwracać bankowi zaciągnięty wcześniej kredyt bez żadnych ulg.

Pamiętajmy, że nawet jeżeli doradca nie poinformował nas o jakiejś opłacie wiążącej się z umową kredytową, to informację o wszystkich kosztach pożyczki znajdziemy w dokumentacji kredytowej. W celu uniknięcia niespodzianek, powinniśmy przeczytać ją bardzo dokładnie.

 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam