Kilka kredytów gotówkowych czy jeden konsolidacyjny - co lepsze?

2014-05-07 20:25:39

Kredyty konsumpcyjne, w tym najbardziej znany kredyt gotówkowy, znajdziemy w ofertach wszystkich banków. Większość instytucji finansowych za cel stawia sobie sprzedaż jak największej liczby tego rodzaju pożyczek, ponieważ są one najbardziej dochodowe. A co jeśli posiadamy ich zbyt dużo ? Wówczas można je skonsolidować.

Kluczową zaletą kredytu gotówkowego jest to, że wnioskodawca nie musi określać celu, na jaki zamierza przeznaczyć finanse uzyskane od banku. Wiele instytucji bankowych wykorzystuje ten fakt i winduje ich ceny. Całościowy koszt kredytu gotówkowego jest również wynikiem czynników niezależnych od banków, takich jak stopy procentowe, które w ostatnim czasie obniżyły się znacznie. Dzięki temu kredyty staniały,. Coraz więcej klientów mających na swoim koncie kilka drobnych kredytów gotówkowych zaczęła się w związku z tym zastanawiać nad połączeniem wszystkich pożyczek w jeden kredyt konsolidacyjny.

Atuty kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny przeznaczony może być na spłatę różnych zadłużeń zaciągniętych w różnych bankach przez jednego kredytobiorcę. W ramach tego produktu bankowego możemy wyróżnić kredyt konsolidacyjny gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że udzielany jest na niższe kwoty pieniężne, krótsze terminy i ostatecznie kosztuje kredytobiorcę więcej. Drugi z kolei umożliwia scalenie dotychczasowych pożyczek, zabezpieczając udzielaną pożyczkę posiadaną przez kontrahenta nieruchomością

Głównym atutem kredytu konsolidacyjnego jest zamiana wielu długów na jeden, regulowany w jednym banku. Kredytobiorcy, którzy mają kilka kredytów, często zapominają o spłacie któregoś z nich lub regulują je nieterminowo. Posiadając jedną pożyczkę, ułatwiamy sobie sposób spłaty zadłużenia, ograniczając się do zlecania jednego przelewu. Kolejnym plusem takiego zabiegu jest możliwość zmniejszenia wysokości miesięcznej raty (a zarazem wydłużenie okresu kredytowania). Dla osób mających trudności ze spłatą podjętego zobowiązania może to być dość korzystnym rozwiązaniem.

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?

Kredyt konsolidacyjny wymaga kalkulacji zdolności kredytowej. Zależna jest ona od naszych dochodów, formy zatrudnienia i jego okresu oraz ilości zobowiązań. Gros banków udziela konsumentom rzekomej konsolidacji, podczas gdy łączenie kredytów odbywa się za pośrednictwem kolejnego kredytu gotówkowego. Taka alternatywa nie jest korzystna dla kredytobiorcy. Koszt kredytu wzrasta bowiem o średnio 10 proc. Wielu kredytobiorców sugeruje się niższą ratą. Nie wolno jednak zapominać o ilości rat, które są zwielokrotniane, celem uzyskania jak najniższej miesięcznej transzy zobowiązania. Warto wiedzieć, że im mniej rat pozostało nam do uregulowania bankowego długu, tym mniej skorzystanie z połączenia pożyczek jest opłacalne.

Ilona Maciejuk