Jaki kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcy - prywatny czy firmowy?

2013-11-23 08:20:00

Z roku na rok w naszym kraju przybywa osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Przekłada się to na sukcesywne poszerzanie oferty banków dla tej branży. Większość instytucji finansowych dysponuje dziś ofertami biznesowymi, a propozycje dla klientów detalicznych, z sektora MSP czy korporacji różnią się między sobą. Jaki kredyt hipoteczny będzie zatem najlepszy dla przedsiębiorcy – prywatny czy firmowy? 

Jednoosobowym firmom kredytodawca zaproponuje ofertę skierowaną zarówno do osób fizycznych, jak i klientów z sektora MSP. W takim przypadku bank może udzielić kredytu hipotecznego, który będzie służył do sfinansowania lokalu pod działalność gospodarczą lub pożyczki hipotecznej, jeśli na działalność zechcemy kupić jakąś nieruchomość z przeznaczeniem nie biznesowym.

Sprawdź też: Czy oprocentowanie kredytów hipotecznych dla firm i konsumentów różni się?

Klasyczny kredyt hipoteczny dla konsumentów, z racji swojej struktury, będzie służył jako środek do sfinansowania zakupu prywatnego. Istnieje jednak jeszcze jedna alternatywa. Konsument prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może bowiem zaciągnąć kredyt hipoteczny na sfinansowanie potrzeb z tytułu działalności gospodarczej. Taki wariant może zapewnić korzyści natury podatkowej, ze względu na możliwość wykorzystania pewnych atutów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa traktuje o swego rodzaju dowolności kwalifikowania odsetek od kredytu hipotecznego do wydatków związanych z prowadzeniem własnej firmy. Według pewnych założeń, koszty uzyskania przychodu są konieczne, aby osiągnąć określony zysk czy zabezpieczyć jego źródło.

Aby rozstrzygnąć, jaki kredyt jest bardziej opłacalny dla przedsiębiorcy – prywatny czy firmowy, warto przeanalizować poszczególne oferty banków. Z reguły kredytodawcy niechętnie udzielają pieniężnego wsparcia drobnym firmom - ich zyski są w obecnych czasach zdecydowanie mniej pewne, niż stała pensja osoby zatrudnionej na etat. Zdarza się wobec tego, że marże kredytów i pożyczek hipotecznych dla firm są nieco wyższe niż w przypadku analogicznych ofert kierowanych do zwykłych konsumentów. Zwykle również sama procedura sprawdzania zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy jest bardziej skomplikowana i czasochłonna, dlatego jeśli zależy nam na ograniczeniu formalności, warto wybrać rodzaje finansowania przeznaczone dla etatowców.

Sprawdź też: Decydujesz się na kredyt hipoteczny? Sprawdź RRSO

Koniecznie trzeba mieć też na względzie ewentualne kontrole skarbowe, które spotykają każdego przedsiębiorcę co pewien czas. Finansując zakup danej nieruchomości o charakterze prywatnym z kredytu firmowego, narażamy się na spore nieprzyjemności ze strony fiskusa, kończące się z reguły karami finansowymi. Dlatego, jeśli wybieramy hipotekę na firmę, miejmy pewność, że przedmiot zakupu uzyska aprobatę urzędników skarbowych.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam