Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej w sieci?

2013-11-20 02:46:00

W erze postępującej elektronizacji i technicyzacji społeczeństwa coraz więcej banków skupia się na popularyzowaniu swoich usług udostępnianych w formie elektronicznej. Gros z nas obsługuje już swoje rachunki osobiste przez Internet, niejednokrotnie płacąc za zdalne zakupy kartą (debetową bądź kredytową). Tylko, jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej w sieci, by uchronić się przed kradzieżą danych?

Temat bezpieczeństwa w sieci jest w ostatnim czasie szeroko dyskutowany, a to chociażby ze względu na głośne przypadki internetowych kradzieży danych personalnych, tak jak to stało się m.in. z danymi tysięcy użytkowników Sony Playstation. Internet jest miejscem, w którym gromadzone są miliardy informacji o internautach - często również te dane, które - jeśli wpadną w niepowołane ręce - mogą zostać użyte do wyrządzenia ich właścicielowi poważnej szkody finansowej (np. można dzięki nim przejąć kontrolę nad kontem bankowym użytkownika, zerując je ze zgromadzonych oszczędności). By zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami, będącymi konsekwencją kradzieży danych przekazywanych przez nas systemom sklepowym podczas zakupów z użyciem kart kredytowych, należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Z kart kredytowych najchętniej korzystamy wtedy, kiedy dokonujemy zakupów na stronach sklepów zagranicznych. Użycie plastikowego pieniądza pozwala w takich przypadkach na szybkie sfinalizowanie transakcji. Tradycyjny przelew nie dość, że kosztuje zazwyczaj więcej niż operacja z użyciem karty, to data jego zaksięgowania na koncie kontrahenta będzie „nieco” odsunięta w czasie. Zdarza się w niektórych przypadkach, że pieniądze trafiają na wskazane konto dopiero po kilku dniach. Karta staje się więc dużo lepszym rozwiązaniem.

Aby skorzystać z karty płatniczej w Internecie należy podać jedynie swoje imię i nazwisko, datę ważności karty oraz kod CVV, znajdujący się na jej odwrocie. W sytuacji, kiedy dane te trafią w ręce osoby niepowołanej, powinniśmy mieć poważne powody do obaw, bo zdobyte przez osoby trzecie informacje mogą zostać użyte np. do opłacenia ich własnych zakupów, często o dużo większej wartości niż byśmy chcieli.

Jak zatem bezpiecznie korzystać z karty kredytowej w sieci? Przede wszystkim powinniśmy dokonywać zakupów tylko w sprawdzonych sklepach internetowych - takich, które już znamy, lub tych, które posiadają wiele (co najmniej kilkaset) pozytywnych opinii od innych użytkowników. Warto posiłkować się przy ocenie wiarygodności danego portalu handlowego rekomendacjami internautów, gromadzonymi w różnych serwisach porównujących ceny produktów dostępnych w wielu sklepach (takich jak ceneo.pl czy nokaut.pl).

Pod żadnym pozorem nie wolno nam podawać danych z karty kredytowej innym osobom - i to bez względu na stopień pokrewieństwa. Podczas przekazywania wymienionych informacji korzystajmy z połączeń sieciowych zabezpieczonych hasłem - łącza ogólnodostępne (np. kawiarenek internetowych czy WiFi różnych restauracji lub centrów handlowych) lepiej omijać z daleka. Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu swojego komputera, tabletu czy smartfona, przez które dokonujemy tego typu transakcji, dobrym programem antywirusowym.

Warto podkreślić, że na rynku bankowym coraz częściej użytkowane są karty wyposażone w technologię 3D Secure. Tego rodzaju nośniki pozwalają na korzystanie z limitu kredytowego jedynie za pośrednictwem hasła. Mimo, że przywołana technologia nie jest nowością na ogólnoświatowym rynku produktów finansowych, polskie banki dość niechętnie z niej korzystają. Na razie pozostaje nam więc dbać o bezpieczeństwo naszych pieniędzy samodzielnie, skupiając się na zachowaniu należnej ostrożności w podejmowanych działaniach.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam