Kredyty obrotowe dla firm - co je wyróżnia?

2013-12-10 16:10:00

Każda firma może w pewnym momencie swojego istnienia napotkać na problemy finansowe – jakie rozwiązania w takiej sytuacji pozwalają wyjść na prostą? Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na kredyt obrotowy. Czym jest ten rodzaj pożyczki i co go wyróżnia spośród innych bankowych produktów finansowych oferowanych firmom?

Niestety tak to już czasem bywa, że nawet firma, która solidnie wykonuje swoją pracę, mimo odpowiedniego podejścia od strony marketingowej, miewa problemy finansowe. Skąd się one biorą? W takich przypadkach najczęściej winowajcami są niesolidni klienci czy też opóźniający się w spłatach kontrahenci. Większość firm, prędzej czy później, będzie musiała się zmierzyć z tego typu ewentualnościami. Jeśli w firmowej kasie kapitał topnieje, można wpaść w poważne tarapaty, bo ani nasi pracownicy nie będą długo czekać na opóźniające się wypłaty, ani tym bardziej cierpliwością nie wykaże się urząd skarbowy czy ZUS. W takich sytuacjach pozostaje zdecydować się na kredyt dla firm, np. kredyt obrotowy. Co wyróżnia go spośród innych produktów?

Standardowy kredyt charakteryzuje się tym, że korzystamy z niego jednorazowo – idziemy do banku, składamy wniosek i jeśli dostaniemy pożyczkę, spłacamy ją w wyznaczonym terminie. Gdy po pewnym czasie znów będziemy potrzebować finansowego wsparcia, znów musimy udać się do banku i przechodzić cały proces od nowa. Jeśli miewamy częste problemy z zalegającymi w spłatach partnerami, to jest to opcja kłopotliwa i czasochłonna.

W tym właśnie miejscu pojawia się idealne rozwiązanie problemu - kredyt obrotowy. W ramach tego rodzaju finansowania bank daje nam do dyspozycji pewien limit, przykładowo 20 000 zł. Z dostępnych w każdej chwili pieniędzy możemy do woli korzystać, dokonując rozmaitych płatności, a po ich zwrocie znów mamy do dyspozycji tą samą kwotę, bez potrzeby ponownego wnioskowania o gotówkę. Jest to idealne rozwiązanie, które zabezpieczy naszą płynność finansową na wypadek opóźnień czy braku wpływów. Oczywiście, jak każdy kredyt, i ten musi zostać spłacony. Może to nastąpić jednorazowo lub w formie rat.

Co jeszcze charakteryzuje kredyt obrotowy? Niestety często zdarza się, że jego oprocentowanie nie jest zbyt korzystne w porównaniu do innych ofert. Można powiedzieć, że za wygodę i stały dostęp do gotówki banki liczą sobie drożej. Pamiętajmy jednak, że przyznanie limitu wcale nie oznacza, że trzeba będzie ponosić koszty obsługi kredytu. Z limitu danego nam przez bank nie musimy przecież korzystać i jeśli tego nie zrobimy, to zwyczajnie nie będzie nas on nic lub prawie nic kosztował.

Ilona Maciejuk