Bierzesz kredyt dla firmy? Sprawdź, na jaki procent możesz liczyć

2013-12-04 11:00:00

Obecnie polscy przedsiębiorcy niezbyt chętnie podchodzą do tematu finansowania działalności z kredytów bankowych, bo jak twierdzi ponad 70% z nich, zwyczajnie tego nie potrzebują. Pozostaje jednak spore grono firm, zwłaszcza z sektora MSP, które chętnie skorzystają z pomocy finansowej. Bierzesz lub planujesz wziąć kredyt dla firmy? Sprawdź najpierw, na jaki procent możesz liczyć w grudniu 2013.

Wybór oferty kredytowej nigdy nie jest sprawą prostą. Propozycji kierowanych przez banki do przedsiębiorców jest multum, ale nie dla wszystkich zasady ich funkcjonowania są do końca jasne. Dobrze jest więc skorzystać z pomocy kogoś, kto zna się na tematyce kredytowej. Jeśli jednak nie mamy takiej osoby pod ręką, z pomocą przychodzi Internet. Korzystanie z porównań dokonywanych przez mało znane i wiarygodne źródła może okazać się jednak nie do końca dobrym pomysłem. Tym bardziej, że oferta kredytowa banków zmienia się bardzo często i zestawienie sprzed trzech miesięcy, które znajdziemy na danej stronie internetowej, może być już dawno nieaktualne.

Do porównywania kredytów najlepiej jest skorzystać z porównywarek aktualizowanych na bieżąco, typu Comperia.pl. Portal prezentuje aktualne dane wszystkich ofert kredytowych (a także tych dotyczących kont bankowych czy lokat) i za jego pomocą można dokonać dobrać ofertę odpowiadającą własnym potrzebom. Co nam bowiem po tym, że ktoś uzna, iż jakaś pożyczka jest bardzo korzystna, bo przy pewnej kwocie będzie najtańsza, skoro przy sumie, która nam okaże się potrzebna, zacznie być zwyczajnie droga?

Sprawdźmy teraz, na jaki procent może liczyć przedsiębiorca w początkach grudnia 2013 r. Dane dotyczące oprocentowania przeanalizujemy na przykładzie. Załóżmy, że potrzebujemy pożyczyć 100 000 zł, a uzyskaną kwotę zechcemy oddać w ciągu dwóch lat. Kto zaoferuje najlepsze oprocentowanie przy tych warunkach? Okazuje się, że biorąc kredyt dla firmy w takiej wysokości, dobrze będzie udać się do:

  • Banku Zachodniego WBK - prowizja 1%, marża 0,25%, okres wymagany w prowadzeniu działalności 12 miesięcy,

  • Raiffeisen Polbank - prowizja 0,5%, marża 2%, okres wymagany do 18 miesięcy lub 6 miesięcy w przypadku wolnych zawodów,

  • PKO Banku Polskiego - prowizja 0,5%, marża 2,4%, niewymagany jest określony staż firmy.

Jak widać na tym przykładzie, różnice w pierwszej trójce są dość duże. A jak wyglądać będzie kredyt dla firm i na jaki procent możemy liczyć, jeśli wybierzemy bank z drugiego końca listy? mBank przykładowo w rachunku bieżącym nie zażyczy sobie prowizji, jednak marża wyniesie 8,5%. Zwykły kredyt w mBanku będzie dotyczył zaś marży 5,9%.

Pamiętajmy zatem, żeby dobrze sprawdzić ofertę zanim zawnioskujemy o kredyt dla firmy. Dowiedzmy się wcześniej, na jaki procent możemy liczyć, a to pozwoli oszacować przyszłe koszty i ocenić opłacalność kredytu.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam