JEREMIE - kredyty dla firm z dofinansowaniem unijnym

2013-11-30 04:00:00

Młodzi przedsiębiorcy nie zawsze mają pod górkę już na samym starcie. Wszystko dzięki projektom takim jak inicjatywa JEREMIE, czyli kredyty dla firm z dofinansowaniem unijnym, które można przeznaczyć na takie inwestycje jak zakup maszyn, środków transportu, wdrożenie ulepszeń technologicznych czy utworzenie nowych miejsc pracy. Niestety, skorzystać z tego typu pomocy mogą tylko biznesmeni prowadzący działalność w jednym z sześciu województw.

Nie od dziś wiadomo, że wystartowanie z nowym biznesem nie jest łatwe, jeśli nie ma się ku temu odpowiedniego zaplecza finansowego. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie pożyczenie pieniędzy od banku, jednak te niechętnie udzielają kredytów niepewnym klientom, a do tego grona z pewnością należą początkujący przedsiębiorcy. I w tym miejscu pojawia się inicjatywa JEREMIE – kredyty dla firm z dofinansowaniem unijnym. Pomoc do uzyskania w ramach projektu JEREMIE nie będzie osiągalna dla każdego - mogą z niej skorzystać jedynie mieszkańcy województw: dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodnio-pomorskiego oraz pomorskiego.

Sprawdź też: 7 źródeł dofinansowania dla firm na start, cz. I

Kredyty dla firm z dofinansowaniem unijnym JEREMIE skierowane są przede wszystkim do tych najmniejszych przedsiębiorstw – mikro, małych i średnich firm, które ze względu na niewystarczające zabezpieczenia nie mogły skorzystać ze standardowych opcji kredytowania. Ograniczeniem w tym przypadku będzie jedynie liczba zatrudnianych pracowników – do 250 osób. Jakie banki pomogą nam sięgnąć po pieniądze? Są nimi: Idea Bank, FM Bank oraz Bank Polskiej Spółdzielczości. Oprócz banków możemy liczyć także na wsparcie firm, pośredniczących w zawieraniu umów kredytowych - listę wszystkich znajdziemy na oficjalnej stronie projektu.

Sprawdź też: Zamiast kredytu: crowdfunding sposobem na start-up

W ramach kredytów JEREMIE można otrzymać maksymalnie 250 000 zł w województwie mazowieckim, do 500 000 zł w zachodnio-pomorskim, pomorskim oraz łódzkim, do 1 700 000 zł w dolnośląskim i nawet 2 500 000 w wielkopolskim (kwota ta dotyczy jednak tylko przeznaczenia na wprowadzanie innowacji, na pozostałe cele można zdobyć maksymalnie do 1 000 000 zł). Standardowy okres finansowania to 60 miesięcy, jednak w przypadku celów odnoszących się do innowacji w wielkopolskim okres ten może ulec dwukrotnemu wydłużeniu. Dużym plusem oferty JEREMIE jest również atrakcyjne oprocentowanie kredytów zaczynające się od 4,5% we wszystkich województwach oprócz zachodnio-pomorskiego, gdzie możemy liczyć na minimum 5,8%. Sama spłata pożyczki może rozpocząć się nawet po 3 miesiącach od skorzystania z programu - w przypadku woj. mazowieckiego - oraz po 6 miesiącach w pozostałych regionach.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam