Jak kupować tańszą walutę w sieci?

2013-12-04 06:35:00

Jeśli można na czymś zaoszczędzić, to dlaczego by z tego nie skorzystać? Standardowa wymiana walut w kantorze lub banku to zwykle spore koszty, wynikające ze spreadu. Taniej będzie, jeśli dokonamy zakupu poprzez kantory internetowe. Zobacz, jak kupować tańszą walutę w sieci, by było to opłacalne dla nas - klientów.

Zacznijmy od tego, że kantory internetowe zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego, bowiem unikają one kosztów w postaci czynszów czy pensji dla pracowników, a więc mogę oferować nam tańszą wymianę walut. W danej chwili na rynku kantorów internetowych mamy do wyboru ponad 30 portali. Są to nie tylko typowe kantory, ale także platformy wymiany walut, na których transakcji dokonują między sobą bezpośrednio poszczególni użytkownicy.

Kiedy waluta z sieci się opłaca?

Operacje w kantorach internetowych nie muszą być opłacalne w każdej sytuacji. Kantory takie pobierają bowiem opłatę od przeprowadzonej transakcji, a więc przy małych kwotach wymian musimy dokładnie skalkulować, czy aby nie wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle. W przypadku transakcji opiewających na wyższe sumy możemy być spokojni - wymiana przez Internet z pewnością okaże się bardziej korzystna od wizyty w stacjonarnej placówce.

Jakie inne zalety ma kupowanie waluty w sieci? Przede wszystkim wygoda dokonywania operacji. Nie trzeba wychodzić w tym celu z domu i można na spokojnie porównać kilka ofert. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku przelewów. Pieniądze po wymianie często trafiają do nas po jednym dniu, a czasem nawet po kilku dniach. Chyba, że mamy konto w tym samym banku, co kantor.

Nie zapomnij o koncie walutowym

Musimy pamiętać, że aby przelać euro czy funta, przede wszystkim musimy posiadać konto bankowe we wskazanej walucie. Warto więc przejrzeć ofertę banków pod tym kątem i wybrać tańsze rozwiązania. Dopiero wówczas możemy zabrać się za kupowanie walut obcych drogą elektroniczną.

Jak kupować tańszą walutę w sieci? - Krok po kroku

Pierwszym krokiem będzie, rzecz jasna, rejestracja w wybranym kantorze. Kiedy już to zrobimy, wówczas dokonujemy przelewu na swoje konto w kantorze i za tę gotówkę kupujemy interesującą nas walutę po wybranym kursie. Kiedy operacja zostanie zakończona, możemy zlecić przelanie wymienionej gotówki oraz resztę tej, której nie wymieniliśmy, na nasz ROR w banku.

Pamiętajmy przy tym, że istnieją także platformy wymiany walut, które mogą okazać się jeszcze korzystniejsze niż typowe kantory. Na platformach to klienci wystawiają walutę po cenie, którą chcą uzyskać, a my zlecamy kupno określonej waluty po określonym kursie. W chwili, kiedy pojawi się interesująca nas oferta, automatycznie zostanie zawarta transakcja między obojgiem użytkowników.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam