Czy kredyty konsolidacyjne dla firm są opłacalne?

2013-11-23 07:00:00

Konsolidacja kredytów nie jest skierowana tylko i wyłącznie do klientów indywidualnych. Prowadząc firmę także możemy liczyć na bankową pomoc w postaci połączenia kilku zadłużeń w jedno - o niższej racie. Zastanówmy się jednak, czy aby na pewno w każdym przypadku kredyty konsolidacyjne dla firm są rzeczywiście korzystne i kiedy warto po nie sięgać, a kiedy lepiej dwa razy się nad tym zastanowić, by nie popełnić kosztownego błędu.

Niejednokrotnie w życiu pojawiają się sytuacje, w których kilka lub kilkanaście płatności zbiega nam się w czasie. Już samo spamiętanie ich wszystkich może stwarzać kłopoty, a co, jeśli ich wysokość powoduje dodatkowo, że zaczynają one być dla nas ciężarem? W przypadku przedsiębiorstw taki stan może oznaczać zachwianie wypłacalności, a nawet doprowadzić do jej całkowitej utraty. Nie trzeba chyba dodawać, że uporanie się z problemami finansowymi często wymaga nie lada wysiłku. I tu z pomocą przychodzą konsolidacje - tylko czy są opłacalne?

Kredyty konsolidacyjne dla firm - kiedy po nie sięgać?

Skonsolidowanie zadłużenia jest niejednokrotnie jedynym wyjściem z trudnej sytuacji. Mimo tego nie oznacza zawsze rozwiązania korzystnego dla dłużnika. Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po tego typu środki? Przede wszystkim osoby decydujące o losach firmy nie mogą czekać, aż problemy staną się na tyle poważne, by firmie groziła utrata płynności finansowej. Bankom zależy na wiarygodnych klientach, od których łatwiej jest jest wyegzekwować odbiór pożyczki. Kiedy nasza firma zaczyna borykać się z problemami w spłatach zobowiązań ratalnych, od razu powinniśmy reagować. Trzeba przy tym także liczyć się z tym, że nie każdy bank będzie skory do pożyczenia dodatkowej gotówki, a niektóre z nich wręcz podwyższą dotychczasowe oprocentowanie.

Kto skorzysta, a kto straci?

Na początku warto zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny praktycznie zawsze okaże się dla przedsiębiorstwa droższy, w porównaniu do sumy kosztów kilku innych, oddzielnych kredytów, które posiadamy obecnie. Po ich połączeniu, niższa może być jedynie rata, a to dlatego, że konsolidowane zadłużenia wiązane są w jeden kapitał, a ten z kolei rozłożony zostaje na dłuższy okres. To zwiększa wartość wymaganych odsetek, zmniejszając jednocześnie wysokość miesięcznych zobowiązań. Z tego powodu firma powinna sięgać po kredyty konsolidacyjne w chwili, gdy nie radzi sobie ze spłatą rat lub gdy zadłużenia wynikają z drogich kart kredytowych czy limitów w kontach.

Gdzie po konsolidację?

Niestety, przedsiębiorcy zamierzający powiązać obecnie posiadane wierzytelności bankowe w jedno, mają ograniczony wybór. W tej chwili tylko kilka banków oferuje firmom typowe kredyty konsolidacyjne. Większość instytucji zaproponuje w zamian spłatę dotychczasowych zadłużeń w ramach zwykłego kredytu gotówkowego. Ciekawym pomysłem może być przy tym skonsolidowanie kredytów za pomocą pożyczki hipotecznej dla firm. Właśnie ta opcja ma szansę okazać się o wiele korzystniejsza niż tradycyjny kredyt konsolidacyjny.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam