10 najlepszych kont internetowych wiosną 2011 r.

2011-06-24 11:51:51

Od kilku lat jesteśmy świadkami stopniowego przenoszenia się bankowości – zwłaszcza tej skierowanej do klientów indywidualnych – do internetu. Wyrazem tego trendu jest mnogość kont osobistych, które można obsługiwać, nie ruszając się sprzed ekranu komputera, a coraz częściej także telefonu komórkowego. I chociaż takie rachunki kierowane są do wszystkich, powszechnie korzystają z nich osoby młode – młodzież, studenci i ludzie przed 30-tką. A co z dojrzałymi klienci banków? Jakie produkty tego typu można im polecić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Na wstępie powiedzmy sobie wprost - bankowość mobilna dopiero w Polsce raczkuje. Mimo że, dostęp do konta osobistego przez komórkę jest pod wieloma względami zbliżony do tego, jaki oferuje komputer, to jednak Polacy zdecydowanie częściej wybierają to drugie urządzenie. Oto, jakie wnioski ogólne płyną z najnowszego sondażu, jaki dla mBanku przeprowadził Instytut Homo Homini. Okazuje się, że „tylko 3,5 proc. Polaków-klientów banków korzysta z rachunku przez komórkę. Za to ponad połowa z nich nie wie, czym jest bankowość mobilna. Wśród amatorów tej formy bankowości przeważają osoby młode, lepiej zarabiające, zamieszkujące duże miasta.”

Poniższe zestawienie natomiast powstało z myślą o osobach dojrzałych, które chciałyby ułatwić sobie zarządzanie finansami osobistymi, a dotychczas nie były przekonane do wykonywania operacji finansowych w ramach bankowości internetowej. W praktyce każdy nowo otwierany rachunek oszczędnościowy rozliczeniowy jest dostępny przez Internet, toteż aby sporządzić sensowny ranking przyjęliśmy następujące założenia:

- miesięczne saldo na rachunku: 1000 zł
- 1 przelew wewnętrzny
- 3 przelewy zewnętrzne
- 1 stałe zlecenie (zewnętrzne)
-dostęp do konta tylko przez internet
-bez kont młodzieżowych dedykowanych osobom niepełnoletnim oraz rachunków studenckich i tych dla osób przed 30-tką.
-bez kont „private banking” lub takich, w których miesięczna opłata za utrzymanie jest negocjowana, a samo negocjacje trudne.
 
Tabela: 10 najlepszych kont internetowych dla osób dojrzałych wiosną 2011 r.
 
 
Instytucja / Nazwa konta
Opłata
za prowadzenie konta
Opłata za użytkowanie karty debetowej
Opłata za wypłatę gotówki z bankomatu innego banku
Oprocentowanie
środków na koncie
1
Open Finance
konto optymalne
0.00 PLN
0.00 PLN
0.00 PLN
0%
2
Getin Online
Konto swobodne/ konto skarbonkowe[1]
0.00 PLN
0.00 PLN
5 PLN[2]
0%
3
mBank ekonto
0.00 PLN
0.00 PLN
5 PLN2
0%
4
Volkswagen Bank direct Konto e-direct - pakiet Standard
0.00 PLN
0.00 PLN
10.00 PLN
0.10%
5
Meritum Bank MeritumKonto Zarabiające
0.00 PLN
0.00 PLN[3]
0.00 PLN[4]
0%
6
BNP Paribas
Konto z pakietem S
0.00 PLN
0.00 PLN
5 PLN[5]
0%
7
Allianz Bank
Konto na start
0.00 PLN
1.00 PLN
1.00 PLN
0.10%
8
Toyota Bank
konto osobiste
0.00 PLN
0.00 PLN[6]
0.00 PLN[7]
2.75%
9
Millennium Bank konto internetowe
0.00 PLN
3.00 PLN
5 PLN[8]
0%
10
Lukas Bank
 e-konto
0.00 PLN
3.00 PLN[9]
5 PLN[10]
0%
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl


[1] na koncie skarbonkowym dodatkowo za każdą transakcję przy użyciu karty nie mniejszą niż 100 PLN, bank płaci 1 PLN. Generalnie jednak to dwie niewiele się różniące wersje tego samego produktu.
[2] W bankomatach BZ WBK, Cash4You, Euronet i eCard opłata nie jest pobierana.
[3] Jeśli suma operacji bezgotówkowych dokonanych daną kartą i rozliczonych przez Bank w ciągu danego miesiąca kalendarzowego wyniesie mniej niż 200 PLN, pobierana jest opłata w wysokości 2 zł.
[4] Opłata za wypłatę w wysokości niższej niż 200 PLN wynosi 2 PLN.
[5] Bankomaty Euronet - 5 zł. Opłata za wypłaty w pozostałych bankomatach wynosi 3 proc. (min. zł).
[6] Tylko w pierwszym roku użytkowania. Za każdy kolejny rok, bank pobiera opłatę w wysokości 30 zł rocznie.
[7] Pierwsze 3 wypłaty z bankomatu są bezpłatne - każdy kolejny kosztuje 4,5 zł.
[8] W bankomatach BZ WBK i sieci Cash4you to tylko 1 zł.
[9] Opłata nie jest pobierana w przypadku wykonania w miesiącu transakcji na kwotę min. 300 PLN.
[10] 3 proc. wypłacanej kwoty, minimum 5 zł. LUKAS Bank nie posiada własnej sieci bankomatów- klienci banku mogą bezpłatnie korzystać z bankomatów znajdujących się w placówkach Lukas Banku oraz z bankomatów sieci BZWBK.

Dla tak skrojonych założeń, zwycięzcą rankingu na najlepsze konto internetowe okazuje Konto Optymalne, którego dystrybutorem jest Open Finance, zaś rzeczywistym oferentem Getin Noble Bank. Jego znakiem szczególnym są same zera - niestety także w rubryce oprocentowanie. Gdyby przelewane tam środki były oprocentowane, byłby to rachunek idealny, ale jak powszechnie wiadomo, ideały nie istnieją.

Jednakże w segmencie kont internetowych od dłuższego czasu najpopularniejszą propozycją jest standardowe e-konto, oferowane przez mBank - chociaż najbliższe tygodnie mogą to zmienić. Od 1 sierpnia 2011 roku mBank wprowadza opłatę miesięczną 2 zł za użytkowanie karty debetowej, która może zostać zniesiona, o ile wartość wszystkich miesięcznych transakcji bezgotówkowych przekroczy 100 zł. Chociaż nie jest to jakaś astronomiczna kwota, to jednak pierwsze komentarze klientów mBanku nie wróżą nic dobrego dla tej instytucji.
 
Dotychczasowi posiadacze ekonta mogą chcieć je zamknąć i otworzyć nowe pod szyldem Getin Online - tym bardziej, że podmiot ten oferuje takie same korzyści jak do tej pory mBank na każdym z dwóch bliźniaczych rachunków. W szczególności godny polecenia, jest drugi z nich tj. konto skarbonkowe, które może przynieść swemu posiadaczowi nawet kilka złotych miesięczne. W przypadku comiesięcznych wpływów na konto w wysokości minimum 1 tys. zł, oraz za każdą transakcję bezgotówkową kartą płatniczą lub kredytową na kwotę nie mniejszą niż 100 zł, bank płaci symboliczną złotówkę.
 
W powyższym zestawieniu nie zmieściło się najmocniej obecnie reklamowane „Konto za zero”, którego ambasadorem jest sam Szymon Majewski - od niedawna ponoć pracownik PKO BP. Aby prowadzenie tego rachunku było darmowe, konieczne byłyby comiesięczne wpływy o wartości minimum 2 tys. zł, a takim wynagrodzeniem mogą się pochwalić lepiej uposażeni Polacy zarabiający w granicach średniej krajowej.
 
W propozycji PKO BP, dziwić może uzasadnienie takiego doboru grupy docelowej, z którego wynika, że jest to konto dla osób „które nie chcą ponosić opłat jak w przypadku kont internetowych, korzystając jednocześnie z pełnej obsługi największej sieci oddziałów w Polsce.” Przecież konto internetowe stworzono właśnie po to, aby klient nie musiał korzystać z placówek bankowych, i niemal wszystkie operacje wykonywał we własnym zakresie, bez angażowania to pracowników banku.
  
Oferowane przez Volkswagen Bank direct konto jest co prawda oprocentowane, ale tak niskie oprocentowanie nie jest warte świeczki. Wszelkie wypłaty gotówki z bankomatu (zarówno Volkswagen Banku jak i innych) są obarczone prowizji - sięgającą nawet kilkunastu złotych.Internauci nie lubią płacić, a niekiedy wyjęcie pieniędzy z bankomatu bywa konieczne. Aby móc to zrobić, trzeba mieć kartę debetową - a jak widać część banków zmusza klientów do płacenia za możliwość posługiwania się tym narzędziem.
 
Ciekawy manewr zastosowali bankowcy z Toyota Banku. Otóż, w pierwszym roku użytkowania karty debetowej bank nie pobierze od nas 30-złotowej opłaty rocznej za tę usługę, ale naliczy nam taką samą opłatę za… wydanie takiego plastiku! Czyli i tak zapłacimy, tyle że za coś „innego” - koszt użytkowania karty uiścimy z góry. Chytre, nieprawdaż? A zgodnie z przysłowiem: chytry dwa razy traci - w naszym rankingu oznacza to spadek o kilka oczek.
 
Gwoli ścisłości należy podkreślić, że rzeczone konto jest oprocentowane i - co ważne na tle produktów konkurencji - całkiem przyzwoicie. Ale nawet to nie pozwoli nam wyjść na zero - dopiero założenie konta oszczędnościowego lub lokaty sprawi, że ciągu roku odsetki od naszego kapitału przewyższą koszty. Dla osób nie posiadających oszczędności w okolicach 5 tys. zł to jednak żadne pocieszenie.
 
Jeśli chodzi o koszty karty debetowej, to sprawę jasno stawiają bankowcy z Allianz Banku, Millennium Banku i Lukas Banku. Dodatkowo w tych dwóch ostatnich (a także w BNP Paribas) zostaniemy obarczeni niemałymi (bo wynoszącymi aż 5 zł) kosztami podjęcia gotówki w bankomatach innych banków. Na szczęście nie we wszystkich - są takie sieci, w których może być to tańsze lub nawet bezpłatne. Niemniej jednak reguła jest prosta - im więcej opłat, tym niższe miejsce.
 
Na koniec warto zwrócić uwagę także na MeritumKonto Zarabiające, którego niższa pozycja w naszym rankingu bierze się stąd, że przy miesięcznym saldzie na poziomie 1 tys. zł uniknięcie 2-złotowych opłat za użytkowanie karty debetowej i podejmowanie gotówki w bankomatach innych banków może być bardzo trudne do osiągnięcia dla osób dojrzałych.
 
Pod długich dyskusjach, uwzględniliśmy, że ludzie powyżej 30 roku życia, (zwłaszcza Ci gorzej uposażeni) mają określone nawyki - m.in. preferują gotówkę, a jeśli dodać do tego niewielką liczbę placówek tego banku (71 w całej Polsce, z czego aż 16 w 6 największych miastach), to okaże się, że korzystanie z obcych bankomatów będzie generowało koszty. Niemniej jednak ten rachunek jest również wart polecenia.

Marcin Zienkiewicz
Paweł Puchalski
Comperia.pl

 

 

 

 

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam