Zakładasz świetną lokatę? Sprawdź co stanie się po jej zakończeniu!

2016-04-25 08:38:00

Czas dla lokatowych ciułaczy nie jest najlepszy. Przeciętne oprocentowanie nie wynosi dziś nawet 1,50 proc. I choć na rynku są oferty na 3, 4 czy 5 proc., to radość z tak atrakcyjnych warunków nie trwa długo.

Jak wynika z danych Comperia Analytics, średnie oprocentowanie lokat bankowych to obecnie mniej niż 1,50 proc. w skali roku. Przykładowo, dla depozytów 3-miesięcznych to 1,45 proc. I choć w tym kontekście miło jest popatrzeć na średnie oprocentowanie 5 najlepszych lokat kwartalnych (3,49 proc.), to kiedy przyjdzie do odnowienia lokaty, tak różowo już bowiem nie będzie.

Oprocentowanie lokat na 3 miesiące - średnie i dla 5 najlepszych

Wykres wygenerowany przez Comperia Analytics
 

Przykładowo - Lokata HAPPY w Idea Banku. Ten 3-miesięczny depozyt dla nowych klientów jest oprocentowany aż na 4%, co dla kwoty 10 tys. zł da odsetki w kwocie ok. 80 zł. Co po 3 miesiącach? Lokata HAPPY automatycznie odnawia się na warunkach Lokaty Standardowej, której oprocentowanie wynosi dziś... 0,10 proc. Tak - jest 40-krotnie niższe od Lokaty HAPPY. Przez kolejne 3 miesiące depozyt w Idea Banku nie wygeneruje już 80 zł, a... 2 zł odsetek.

Alior Bank na odnowionej lokacie 2-miesięcznej (pierwsza też jest na 4 proc.) płaci 1 proc. FM Bank drugą lokatę na 1-3 miesiące otworzy na warunkach 1,50 proc., choć na start daje 3,50-4 proc.

Niestety, taka praktyka jest na porządku dziennym w wielu bankach. Wniosek - jeżeli chcemy dziś pozostawić swoje oszczędności samym sobie, to nie ma co liczyć na zyski lepsze niż kiepskie, maksymalnie przeciętne.

Oczywiście - kiedy zakończą się te promocyjne, świetne warunki można wziąć swój kapitał wraz z odsetkami, i szukać w bankach kolejnej dobrej okazji. Tylko to wymaga od nas ZAANGAŻOWANIA! Sami musimy poszukiwać, wystarać się, ZAINTERESOWAĆ SIĘ! Zagonić swoje oszczędności do pracy! Ba, nawet zmiana charakteru lokaty z odnawialnej na nieodnawialną (czyli, że środki po zakończeniu lokaty wrócą na konto z którego zostały wpłacone) wymaga czasem wizyty w oddziale lub telefonu na infolinię.

Jeśli po prostu założymy lokatę, a potem zostawimy te pieniądze w przekonaniu, że wciąż robimy złoty interes - możemy się srodze rozczarować.

Jak odnawiają się lokaty z czołówek rankingów?
Lokata
Oprocentowanie na początku
Oprocentowanie po odnowieniu
Deutsche Bank, db Lok@ta na 2 miesiące (dla klientów otwierających konto osobiste)
5,00%
2,50%
Idea Bank, Lokata HAPPY Plus (tylko dla nowych klientów)
4,00%
0,10%
Alior Bank, Lokata 2-miesięczna dla otwierających konto osobiste
4,00%
1,00%
FM Bank PBP (poprzez smartlokaty.pl), SMART Lokata na Powitanie dla klientów otwierających konto osobiste
4% (lokata 1-miesięczna), 3,5% (lokaty na 2 i 3 miesiące)
1,50%
mBank, 3-miesięczna lokata dla nowych klientów (otwierających konto osobiste)
3,50%
1,00%
Idea Bank, Lokata HAPPY Plus (tylko dla nowych klientów)
3,25%
0,10%
oferty aktualne na dzień 21 kwietnia br.

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Dokładnie ta sama historia ma miejsce na kontach oszczędnościowych. Wielkie procenty ładnie wyglądają w reklamach i na banerach. Maksymalnie po kilku miesiącach banki przestają niestety dopieszczać nasze pieniądze atrakcyjnymi odsetkami. Zaczyna się dużo pospolitsza szarość procentów. Na przykład Bank Pocztowy beneficjentów programu Rodzina 500 plus musi kontem oszczędnościowym aż na 4 proc., ale niestety już od lipca oprocentowanie tego rachunku będzie 10-krotnie niższe.

Jak zmienia się oprocentowanie kont oszczędnościowych z czołówek rankingów?
Konto
Oprocentowanie na początku
Oprocentowanie później
Pocztowe Konto 500+ w Banku Pocztowym
4% (dla kwoty do 5 tys. zł) do końca czerwca br.
0,40%
Konto Oszczędnościowe w Orange Finanse
3,50% (dla kwoty do 10 tys. zł) przez 6 miesięcy dla nowych klientów Orange Finanse i jednocześnie klientów mobilnych Orange. Warunek dodatkowy - wydatki kartą do konta osobistego min. 300 zł miesięcznie!
0,50% (dla kwot poniżej 50 tys. zł)
Konto EKOprofit w BOŚ Banku
3,25% przez 5 miesięcy (pod warunkiem posiadania konta osobistego z kartą i wpływami min. 1 tys. zł miesięcznie lub wpływami z programu Rodzina 500+)
1% (dla kwot do 100 tys. zł)
Konto Oszczędnościowe w Banku Millennium
2,7% (na nowe środki przez 3 miesiące)
0,80% (dla kwot do 50 tys. zł)
Konto BGŻOptima w BGŻOptima
2,6% (na nowe środki do 14 lipca 2016)
1,50%
db Konto Oszczędnościowe Plus w Deutsche Banku
2,55% przez 4 miesiące
1,05%
oferty aktualne na dzień 21 kwietnia br.

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Wniosek? Czas to pieniądz. Jeśli poświęcisz go żeby regularnie szukać lepszych ofert, skakać między bankami i pilnować swoich oszczędności - zostaniesz za to wynagrodzony. Jednak ten sam czas będzie przemawiał na Twoją niekorzyść, jeśli z pieniędzmi nic nie będziesz robił. Dziś 3 albo 4%, za kilka miesięcy 1%, a potem? Potem może być jeszcze mniej, bo przecież oferta banków się zmienia.

Dla takich oszczędności pozostawionych na pastwę losu droga jest tylko jedna - w dół, w stronę najlichszych odsetek. Jeżeli Ty nie zainteresujesz się swoimi pieniędzmi, nie licz, że bank będzie na tyle uprzejmy by zadbać o nie za Ciebie. Smutne ale prawdziwe.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

 

Mikołaj Fidziński