Wysoko tylko za pierwszym razem

2014-05-15 15:25:00

Kreatywność twórców produktów bankowych jest niemal niczym nie ograniczona. Na rynku co chwila pojawiają się rozwiązania, dzięki którym klienci mogą efektywniej zarządzać swoimi finansami. Taka sytuacja występuje chociażby w „zwykłych” lokatach bankowych. Na czym polega owa wyjątkowość tych produktów? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Lokaty bankowe z powodzeniem są wykorzystywane do pomnażania oszczędności klientów. Ich największymi zaletami są stosunkowo prosta konstrukcja (środki wpłacane na z góry określony okres , po którym następuje ich zwrot z należnymi odsetkami) oraz duże bezpieczeństwo zgromadzonych na nich środków (gwarancja BFG do równowartości kwoty 100 tys. euro).

Wydawałoby się, że w tych „prostych” konstrukcjach, nic nowego nie można już wymyśleć, ale jednak…

Lokaty bankowe można teraz zakładać całkowicie internetowo i to nawet wtedy, gdy nie jesteśmy klientami danego banku. Wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz zawierający informacje o naszych danych osobowych, wybrać rodzaj depozytu, jaki nas interesuje i zatwierdzić całą operację. System wygeneruje numer konta, na który należy przelać zadeklarowaną kwotę i sprawa załatwiona. Należy tylko pamiętać, aby dane osobowe podane w formularzu były tożsame z danymi z rachunku, z którego robiony jest przelew.

Innowacją jest również konstrukcja tych produktów, a dokładniej tzw. produkty promocyjne. Banki oferują wysokooprocentowane depozyty, które można założyć tylko z nowych środków lub też są adresowane do nowych klientów danej instytucji. Przykładem takich produktów jest chociażby Lokata Happy w Idea Banku, czy też Lokata Bezkarna oferowana przez BGŻ Optima.

Banki starają się również premiować nowe technologie. Lokaty zakładane przez systemy bankowości mobilnej w niektórych instytucjach są wyżej oprocentowane niż tradycyjne depozyty. Bank Millennium proponuje swoim klientom 3- miesięczną Lokatę Mobilną o oprocentowaniu 4,50 proc. w skali roku.

TOP3 Lokat na 5 tys. złotych, okres oszczędzania 3 m-ce
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
FM Bank PBP
Lokata Spinająca w PLN
(oferta promocyjna)
46,07 zł
4,55%
Idea Bank
Lokata Happy
45,56 zł
4,50%
Bank Millennium
Lokata Mobilna
45,56 zł
4,50%
BGŻOptima
Lokata bezkarna
40,50 zł
4,00%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Po co to wszystko?

Możliwość zdalnego zakładania lokat oraz oferowanie wysokiego oprocentowania depozytów ma na celu przyciągniecie klientów do danej instytucji finansowej. Z punktu widzenia deponenta warto jednak zwrócić uwagę na warunki, na jakich odnowiony zostanie założony wcześniej depozyt. Regułą jest bowiem, że założona „powtórnie” lokata nie jest już tak atrakcyjna, jak była na początku.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk