Wcześniejsza emerytura 2010-wszystkie potrzebne informacje

2011-08-29 10:17:28

Emerytura - dobrze brzmi. Większość z pewnością jej doczeka, lecz nikt nie jest pewien jak będzie nam się żyło na „jesieni życia” – kiedy to zostanie z nas zdjęty przymus pracy. Wcześniejsza emerytura 2010 to hasło, pod którym kryją się warunki przejścia na emeryturę i pobierania należnych nam świadczeń socjalnych. Warto je poznać.

Czas, w którym nic nie trzeba robić (aby otrzymywać pieniądze), dla wielu może wydawać się idealnym wręcz rozwiązaniem. Tak niektórym mieni się wcześniejsza emerytura 2010 – pakiet przygotowanych przez parlament i zatwierdzonych przez prezydenta ustaleń dotyczących możliwości uzyskania statusu emeryta.

Jednak zanim wielu naszych rodaków będzie się mogło z niego cieszyć, muszą oni jeszcze trochę popracować. Obecnie wciąż jeszcze wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.
 
Ale demografowie, ekonomiści oraz przedstawiciele niektórych środowisk politycznych coraz częściej mówią o możliwości podniesienia tego limitu. Kryzys gospodarczy (kolejne jego fale) i demograficzny (słaby przyrost naturalny) będą sprzyjał planom mającym na celu odesłanie zapisów projektu „wcześniejsza emerytura 2010” w legislacyjny niebyt.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, którym do emerytury nie zostało już wiele lat lub przysługuje im tzw. wcześniejsza emerytura. Choć pojęcie to zostało zastąpione przez emeryturę pomostową, to ogólny zamysł jego działania pozostał ten sam. Chodzi bowiem o nabycie praw emerytalnych przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego.

Wcześniejsza emerytura 2010 – warunki:

Dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku ustawodawca nie przewiduje żadnych ograniczeń czasowych dotyczących nabycia uprawnień do wcześniejszej emerytury. Zupełnie inaczej sprawa wygląda dla wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, ponieważ ich przejście na wcześniejszą emeryturę jest już mocno uwarunkowane.
 
I tak osoby takie musiały do końca 2008 roku spełniać warunki dotyczące stażu pracy i wieku, tj.:
1.    osiągnąć obniżony wiek emerytalny, czyli min. 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn
2.    posiadać okres składkowy i nieskładkowy w wysokości co najmniej:
•    30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn lub
•    20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz zostać uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy przed dniem 1.01.2009 r.
•    nie być członkiem otwartego funduszu emerytalnego lub złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

Drugą możliwością takich osób jest warunek, że na dzień 01 stycznia 1999 roku posiadały one:
1.    okres składkowy i nieskładkowy co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn
2.    w tym co najmniej 10 lat dla kobiet i 15-lat dla mężczyzn to była praca w szczególnych warunkach
3.    po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, mogą oni wówczas rozwiązać stosunek pracy i przejść na wcześniejszą emeryturę.
 
Dodatkowym wymogiem dla osoby, której przysługuje wcześniejsza emerytura 2010 jest zakaz uczestnictwa w OFE lub złożenie wniosku o przekazanie za pośrednictwem ZUS zgromadzonych środków w OFE na rzecz dochodów budżetu państwa. Widać zatem doskonale, że obostrzeń jest sporo, ale nie ma co się dziwić, gdyż w grę wchodzi tutaj świadczenie wypłacane do końca życia.

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam