Banki uruchamiają godziny tylko dla seniorów

2020-04-02 17:10:36

W związku z koniecznością podjęcia specjalnych działań zmierzających ku opanowaniu epidemii SARS-CoV-2 od 1 kwietnia w bankach obowiązują ograniczenia w liczbie przyjmowanych osób. Dodatkowo część z instytucji wyznaczyła godziny, w których obsługiwani będą wyłącznie seniorzy.

Poniżej opisujemy aktualne zasady obsługi klientów bankowych, wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wraz ze zmianami wydanymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Podobnie jak w przypadku sklepów spożywczych, marketów budowlanych czy innych punktów usługowych (z wyjątkiem placówek pocztowych), maksymalna liczba klientów przebywających w tym samym czasie w oddziale banku nie może przekroczyć trzykrotności znajdujących się w tym lokalu kas lub stanowisk, w których przyjmowane są płatności.

Jeśli dana placówka została wyposażona w dwa stanowiska płatnicze, w pomieszczeniu może przebywać jednocześnie do sześciu klientów plus pracownicy banku. Jeśli w pomieszczeniu zostały ulokowane dodatkowe punkty obsługi klienta, ale w których nie można przeprowadzić transakcji pieniężnych, liczba tych stanowisk nie będzie miała wpływu na limit klientów przyjmowanych naraz.

Uwaga! Liczy się ogólna liczba kas/stanowisk płatniczych, bez względu na to, ile z nich aktualnie jest czynnych.

Obowiązek kontroli prawidłowej liczby osób znajdujących się w placówce leż po stronie banku.

2 m odległości w kolejce przed oddziałem

Osoby, które ze względu na wyczerpanie limitu miejsc nie zostaną wpuszczone do oddziału, będą musiały cierpliwie poczekać na swoją kolej na zewnątrz, pamiętając o obowiązku zachowania dwumetrowego odstępu od innych.

Nakaz zachowania bezpiecznej odległości dotyczy również członków rodziny (z wyjątkiem podopiecznych: dzieci do 13 roku życia i osób niepełnosprawnych, nad którymi dorosły sprawuje opiekę).

Godziny dla seniora

By ograniczyć ryzyko zarażenia wśród osób, którym koronawirus zagraża najbardziej, rada ministrów umożliwiła seniorom korzystanie ze sklepów i punktów usługowych przy ograniczeniu kontaktu z innymi osobami. W godzinach między 10:00 a 12:00 tylko dla klientów powyżej 65 roku życia będą otwarte sklepy spożywcze i punkty usługowe. Banki są wyłączone spod tego ograniczenia, podobnie jak stacje benzynowe oraz częściowo apteki.

Mimo braku rządowego nakazu wiele banków zdecydowało się dobrowolnie przyłączyć do akcji czasu tylko dla seniora. Niektóre z nich w godzinach w całości bądź częściowo pokrywających się z godzinami wskazanymi w rozporządzeniu rady ministrów będą obsługiwać wyłącznie osoby po 65 lub 60 roku życia, inne będą w tym czasie stosować jedynie zasadę pierwszeństwa dla seniora.

Poniżej publikujemy wykaz instytucji, które rezerwują część dnia pracy na potrzeby obsługi starszych klientów.

Lista banków uczestniczących w akcji godziny dla seniora

Alior Bank

11:00-12:00

W tych godzinach bank zaprasza do oddziałów przede wszystkim seniorów powyżej 60 roku życia

BOŚ

10:00-12:00

Godziny zarezerwowane wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia

Getin Bank

10:00-12:00

Priorytetowa obsługa klientów po 65 roku życia

ING Bank Śląski

11:00-12:00

Godziny zarezerwowane wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia

mBank

10:00-12:00

Godziny zarezerwowane wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia

PKO BP

10:00-12:00

Godziny zarezerwowane wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia

Santander Consumer Bank

10:00-12:00

Priorytetowa obsługa klientów po 60 roku życia

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam