Reklama
Artykuł

W jaki sposób nasze oszczędności są zabezpieczone przed bankructwem banku?
Bankructwo banku? Jeszcze niedawno wydawało się, że podobne zdarzenie nie może mieć miejsca. Jednak po ogłoszeniu upadłości przez Lehman Brothers mamy świadomość, że z taką opcją również trzeba się liczyć. Co w tej sytuacji dzieje się z naszymi oszczędnościami? Czy mamy szansę odzyskać choć część pieniędzy?
Nie bez powodu mówi się, że lokaty i konta oszczędnościowe to najbezpieczniejsze produkty inwestycyjne. Może nie przynoszą ogromnych zysków, ale mają inną zaletę. Otóż wszystkie środki zgromadzone na kontach osobistych, oszczędnościowych i lokatach, podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Co to oznacza dla inwestora? W przypadku bankructwa banku BFG gwarantuje wypłatę całości ulokowanych w nim środków do wysokości 100 tys. euro na jedną osobę w jednym banku.
To ile dostanę z banku?
100 tys. euro (wraz z odsetkami naliczonymi zgodnie z umową) to maksymalna gwarancja i maksymalna kwota wypłaty. Kwotę tą przelicza się na złote według średniego kursu ogłoszonego przez NBP w dniu spełnienia warunku gwarancji, czyli zawieszenia działalności banku. Sformułowanie „na jedną osobę” oznacza, że w przypadku kont wspólnych, próg 100 tys. euro obowiązuje każdego ze współposiadaczy.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na zapis „w jednym banku” Gdyby naraz upadły 2 banki, w których ulokowaliśmy środki, to gwarancja w wysokości 100 tys. euro obowiązuje w każdym z tych banków z osobna.
Jak długo będę czekać na wypłatę?
Bankowy Fundusz Gwarancyjny powinien dokonać wypłaty środków w ciągu 20 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji, ale po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego może przedłużyć ten okres jeszcze o 10 dni. Oznacza to, że w ciągu maksymalnie 30 dni roboczych pieniądze znajdą się na wskazanym przez nas koncie bankowym.
Tak wygląda teoria. Obyśmy nie musieli sprawdzać, czy pokrywa się ona z praktyką. Ostatni raz w Polsce BFG realizował swoje gwarancje dla banku komercyjnego w 2000 r, a dla banku spółdzielczego w 2001 r.
Autor: Marta Ośko
Comperia.pl