Ubezpieczenia komunikacyjne do kredytu samochodowego

2009-07-28 00:00:00

Koszty związane z obsługą kredytu samochodowego to nie koniec wydatków. Obowiązkowo trzeba płacić za ubezpieczenia komunikacyjne.

Wykupienie ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) obowiązuje wszystkich właścicieli samochodów. Ubezpieczenie AC (auto casco) nie jest obowiązkowe. Wiele osób ryzykuje i oszczędza na tym ubezpieczeniu, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia samochodu z winy właściciela lub kradzieży.

Jednym z zabezpieczeń spłaty kredytu (obok zastawu rejestrowego, przewłaszczenia pojazdu na rzecz banku lub depozytu karty pojazdu) jest cesja praw z polisy AC. W przypadku szkody całkowitej (w uproszczeniu kasacji samochodu) czy kradzieży, odszkodowanie trafi nie do właściciela pojazdu, a do banku. Dlatego osoby kupujące samochód na kredyt, obowiązkowo muszą wykupić ubezpieczenie.

Stawki za polisy AC oferowane przez  firmy ubezpieczeniowe są bardzo zróżnicowane i zależą od bardzo wielu czynników, m.in. wartości pojazdu, jego wieku, marki, przebiegu, zakresu ubezpieczenia czy od samego właściciela pojazdu (kierowcy za bezszkodową jazdę nagradzani są specjalnymi zniżkami).  

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl