Tylko najlepsi dają zarobić

2014-12-01 14:12:00

Efektywne pomnażanie oszczędności od zawsze stanowiło duże wyzwanie dla osób posiadających nadwyżki finansowe. Głównym problemem jest dobór instrumentów, dzięki którym nie tylko wzrośnie wartość pieniędzy, ale także będą one względnie bezpieczne. Rozwiązaniem są lokaty i konta oszczędnościowe. Produktów tych nie wolno jednak wybierać przypadkowo. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdza, dlaczego.

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe są oferowane osobom fizycznym niemal przez każdy bank działający w Polsce. Środki na nich zdeponowane są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości kwoty 100 tys. euro, co sprawia, że instrumenty te są jednymi z najbezpieczniejszych rozwiązań służących do pomnażania oszczędności.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku występuje kilkadziesiąt różnych kont oszczędnościowych i kilkaset depozytów bankowych. Sytuacja ta sprawia, że wybranie przypadkowego produktu może skutkować osiągnięciem przez klienta niezadowalającego zysku. W związku z tym produkty te należy dobierać bardzo starannie.

W celu dobrego ukazania powyższego problemu, analizie poddano średnie rynkowe oprocentowanie rocznych lokat na kwotę 5 tys. złotych w zestawieniu z oprocentowaniem dziesięciu najlepszych takich produktów. Podobny wybieg zastosowano w kontach oszczędnościowych. Zakres czasu powyższego badania obejmuje okres od stycznia 2013 roku do dnia dzisiejszego.

Lokaty



Średnie oprocentowanie 10 najlepszych lokat bankowych jest o około 1,10 pkt. proc. wyższe od wartości ukazującej sytuację całego rynku depozytów. To pokazuje, że podczas zakładania lokaty warto poświęcić chwilę czasu i znaleźć najlepsze rozwiązanie. Wspomniane 1,10 pkt. proc. dla depozytu w kwocie 5 tys. złotych oznacza czysty zysk klienta wyższy o ponad 44 złote. Gra jest więc warta „świeczki”.

Konta oszczędnościowe



Podobna sytuacja wystąpiła w przypadku kont oszczędnościowych. Średnie oprocentowanie 10 najlepszych rachunków jest wyższe od średniej rynkowej o 1,20 pkt. proc., a w pewnym momencie (maj 2013 roku) różnica ta wynosiła nawet 1,4 pkt. proc. Tak duże odchylenie jest efektem tego, że banki „sprzedają” konta oszczędnościowe często w ofertach promocyjnych, które z reguły są odnawiane na podobnych warunkach. Trzeba jednak zaznaczyć, że owe promocje dotyczą rachunków otwieranych łącznie z ROR-em lub zasilanych tzw. nowymi środkami.

Konto vs lokata



Posiadacze nadwyżek finansowych w celu ich efektywnego pomnożenia powinni je ulokować na rocznych depozytach. Oprocentowanie tych produktów jest bowiem wyższe od oprocentowania kont oszczędnościowych średnio o 0,25 pkt. proc. W analizowanym okresie tylko raz, w marcu 2013 roku, wystąpiła sytuacja odwrotna, czyli na wspomnianych rachunkach można było zyskać wyższe odsetki niż na lokatach bankowych.

Poszukując produktu oszczędnościowego warto wybierać spośród najlepszych produktów. Dzięki temu zarobek klienta będzie wyższy, niż gdyby ulokował on swoje pieniądze na jakimś przypadkowym instrumencie.

W ramach uzupełnienia warto jeszcze dodać, że aktualnie poszukiwanie atrakcyjnych produktów bankowych jest bardzo łatwe. Rozwój nowych technologii sprawił, że informacje dotyczące każdego instrumentu można bez trudu znaleźć w Internecie.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam