Topnieją odsetki na lokatach - sprawdź, gdzie zarobisz najwięcej

2010-09-16 14:40:22

Kolejny miesiąc z rzędu na rynku lokat bankowych obserwowaliśmy spadek średniego oprocentowania. Taka tendencja utrzymuje się od początku bieżącego roku. Jeszcze w styczniu dysponując kapitałem w wysokości 5 tys. zł można było zarobić przeciętnie 4 proc. brutto lokując pieniądze na miesiąc, zaś zamrażając pieniądze na dłuższy okres (6-12 miesięcy) banki były skłonne zaoferować średnio o 1 pkt. proc. więcej.

Obecnie przeciętne stawki są dużo niższe – przy takim samym wkładzie pieniężnym zakładając lokatę miesięczną zarobimy już tylko 3,1 proc., co po odliczeniu podatku przekłada się na zysk w kwocie 10,45 zł. Uśrednione oprocentowanie depozytów 6-miesięcznych spadło do poziomu 4,14 proc. Wciąż najatrakcyjniejsze oprocentowanie oferują lokaty roczne, lecz jest to już tylko 4,38 proc.

Pamiętajmy, że powyższe dane są średnimi wartościami dla całego rynku, który z uwagi na ogromną liczbę pojedynczych ofert jest dość głęboki. W niemal każdym banku klienci mogą wybierać spośród kilku odrębnych produktów depozytowych, których oprocentowanie może w znacznym stopniu odbiegać od ogólnej średniej. Dlatego porównując szczegółowo oferty poszczególnych banków jesteśmy w stanie znaleźć ulokować swoje oszczędności na dużo wyższy procent, niż to wynika z analizy średniej rentowności lokat na rynku.

Nie mniej jednak śledzenie przeciętnej wartości oprocentowania depozytów nie pozostawia wątpliwości – mamy do czynienia z trendem spadkowym. W porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca zmalała zyskowność 10 procent wszystkich dostępnych lokat o półrocznej zapadalności (oznacza to, że 1 bank na 10 pogorszył swoją ofertę depozytową). Znaleźli się także i tacy, którzy postanowili mile zaskoczyć swoich klientów. Mowa tu o Alior Banku, FM Banku i Banku BGŻ, którzy wbrew ogólnej rynkowej tendencji podnieśli oprocentowanie wkładów oszczędnościowych.

Na tym jednak spadki powinny się zakończyć. Do odwrócenia trendu może dojść już wkrótce, jeżeli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się wreszcie rozpocząć zapowiadaną serię podwyżek stóp procentowych. Wszystko jednak zależy od kształtowania się poziomu inflacji i ogólnego stanu polskiej gospodarki. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że stopy procentowe wzrosną na początku przyszłego roku, choć nie można wykluczyć ewentualnej podwyżki jeszcze na jesieni tego roku.
oprocentowanie lokat topnieje
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

We wszelkich rankingach już od dłuższego czasu królują lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, które przy wkładzie nieprzekraczającym ok. 15-20 tys. zł gwarantują ominięcie podatku od zysków kapitałowych. Zamrażając środki na 12 miesięcy istnieje możliwość zarobienia nawet ponad 6,5 proc. brutto. Pozytywnym akcentem minionego miesiąca jest fakt, że do grona banków oferujących depozyty antypodatkowe dołączył rynkowy gigant PKO BP, który w ramach bankowości internetowej Inteligo poszerzył swoją gamę produktów o Dobolokatę z codziennym naliczaniem odsetek.

W poniższych tabelach pominięte zostały lokaty o okresie zapadalności o okresie 1, 2 czy 3 dni, które z powodzeniem można automatycznie rolować przez dłuższy czas i de facto zarabiać więcej niż na tradycyjnych depozytach miesięcznych. Najlepsza „jednodniówka” w Banku Ochrony Środowiska gwarantuje odsetki na poziomie niemal 5,2 proc. w skali roku.

 

TOP5 lokaty miesięczne, kwota inwestycji: 5 tys. zł
 
Bank
Lokata
Odsetki
Oproc. brutto
1
Allianz Bank
Allianz Lokata z codziennym zyskiem
14,83 zł
4,52%
2
Eurobank
Lokata „Odsetki płatne z góry”
14,75 zł
4,50%
3
PKO BP (Inteligo)
Dobolokata
14,50 zł
4,44%
4
Allianz Bank
Allianz Lokata
14,08 zł
4,10%
5
Eurobank
Lokata standardowa
13,88 zł
4,05%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

 

TOP5 lokaty 6-miesięczne, kwota inwestycji: 5 tys. zł
 
Bank
Lokata
Odsetki
Oproc. brutto
1
Alior Bank
Lokata z kapitalizacją dzienną
126,25 zł
6,25%
Getin Noble Bank (Open Finance)
Lokata Optymalna
126,25 zł
6,25%
3
FM Bank
FM Lokata w PLN z kapitalizacją dzienną
125,75 zł
6,23%
4
Getin Noble Bank
Lokata Optymalizator II
122,75 zł
6,07%
5
Getin Noble Bank
Internetowa lokata z codziennymi odsetkami
121,00 zł
6,00%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

 

TOP5 lokaty roczne, kwota inwestycji: 5 tys. zł
 
Bank
Lokata
Odsetki
Oproc. brutto
1
Getin Noble Bank (Open Finance)
Lokata Optymalna
269,50 zł
6,65%
2
FM Bank
FM Lokata w PLN z kapitalizacją dzienną
262,00 zł
6,46%
Meritum Bank
Lokata internetowa z kapitalizacją dzienną
262,00 zł
6,46%
4
Getin Noble Bank
Lokata Optymalizator II
258,00 zł
6,36%
5
Meritum Bank
Lokata Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną
256,50 zł
6,33%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Sylwester Góreczny
Analityk Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl