Tani kredyt samochodowy – przeczytaj zanim dokonasz wyboru

2009-09-21 14:34:24

Kredyt samochodowy to najkorzystniejszy sposób na zakup nowego pojazdu. Nie jest to jednak prosty produkt finansowy. Jak szybko znaleźć kredyt samochodowy? Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Jakie banki mają najlepszą ofertę? Sprawdź kalkulator Comperia.pl!

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego pojazdu powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego parametrami. Oprócz kwestii czysto finansowych, takich jak: oprocentowanie nominalne, prowizje za udzielenie kredytu i wcześniejszą spłatę oraz ubezpieczenie warto przyjrzeć się także sprawom związanym z zabezpieczeniem. W zależności od banku, możemy spodziewać się odpowiednio: obowiązku cesji praw z polisy AC, częściowego przewłaszczenia pojazdu na czas trwania kredytu lub, w ostateczności, ustanowienia zastawu rejestrowego.

Wraz z rozwojem rynku kredytowego oferty poszczególnych banków coraz bardziej się do siebie upodabniają. Obecnie, różnica w całkowitym koszcie obsługi kredytu pomiędzy najlepszymi 5 ofertami nie przekracza 1,5 pkt. proc. W związku z tym konkurencja przenosi się na parametry pozafinansowe.

Zabezpieczenie pojazdu
Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla kredytobiorcy jest ustanowienie zabezpieczenia w formie cesji praw z polisy AC. Odbywa się to w momencie udzielenia kredytu i nie wymaga od niego wielu formalności. Podobnie wygląda sytuacja z częściowym przewłaszczeniem pojazdu. Fakt posiadania przez instytucję finansową praw własności do pojazdu skutkuje, w przypadku chęci jego sprzedaży, przymusem posiadania pisemnej zgody banku. Niemniej jednak, jego ustanowienie jest o wiele mniej czasochłonne niż w przypadku zastawu rejestrowego. Ta forma zabezpieczenia jest najbardziej uciążliwa, a ponadto wiąże się ze sporymi wydatkami.

Po pierwsze, do czasu ustanowienia zastawu możemy spodziewać się wyższej marży kredytu. Po drugie, wymaga to od nas co najmniej jednej wizyty w odpowiednim sądzie rejonowym. To natomiast wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jak widać zatem oferta niewiele tańsza nie zawsze musi być korzystniejsza.

Gdzie najtaniej
Na chwilę obecną najlepszą ofertę, zarówno wśród nowych jak i używanych pojazdów ma Santander Consumer Bank. Tuż za nim plasują się Volkswagen Bank Direct oraz Bank BPH z kredytem „AutoSezam”. Dla modelowego kredytu na zakup nowego samochodu o wartości 60 tys. zł (10 tys. wkładu własnego), zaciągniętego na okres 7 lat oczekiwać możemy RRSO na poziomie 11 – 12 proc. (rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia wszystkie koszty związane z zaciągnięciem oraz spłatą kredytu). Jest to zatem tańszy produkt niż preferowana przez część klientów pożyczka gotówkowa, której oprocentowanie nominalne może sięgać nawet 20 proc.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl