Strach przed giełdą, czyli odpływ gotówki z TFI

2012-02-03 12:31:28

Giełda papierów wartościowych od początku swej działalności kojarzy się z miejscem do zarabiania pieniędzy. W radio, w telewizji nadal można usłyszeć historie osób, które zostały milionerami dzięki udanym inwestycjom. Dlaczego więc miniony rok przyniósł spadek zainteresowania tym sposobem pomnażania oszczędności? Comperia.pl przeanalizowała dane na temat aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych.

Fundusz inwestycyjny to instytucja zbiorowego inwestowania, której działalność polega na zbieraniu środków od jej uczestników i lokowaniu ich w odpowiednie aktywa. Samym procesem lokowania oraz doboru odpowiednich instrumentów zajmują się specjaliści, tzw. doradcy inwestycyjni. Na rynku funkcjonuje wiele Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oferujących swoim klientom setki różnych funduszy, a co za tym idzie każdy zainteresowany na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Pomimo szerokiego dostępu do tej formy oszczędzania, minionego roku Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych nie mogą jednak uznać za udany. Sumaryczne podejście między nabyciami a umorzeniami jednostek wskazuje jednoznacznie, że w 2011r. z krajowych TFI odpłynęło łącznie 3,3 mld złotych. Najwięcej odkupów dotyczyło funduszy akcyjnych i mieszanych. Z kolei dodatnie salda odnotowały fundusze obligacji i fundusze rynku pieniężnego.

A oto jak przedstawiały się nabycia i umorzenia jednostek uczestnictwa krajowych TFI w 2011 roku w ujęciu miesięcznym.



Najwyższą wartość umorzeń odnotowano w sierpniu, kiedy to suma odkupów wyniosła 11,5 mld złotych. Na szczęście, w tym samym miesiącu wystąpiły również rekordowe zakupy - ponad 9,15 mld złotych. Niestety, w ogólnym rozrachunku miesiąc ten spowodował odpływ kapitałów z TFI na poziomie przekraczającym 2,35 mld złotych.

Duże różnice w zakupach i umorzeniach jednostek przełożyły się również na spadek wielkości aktywów zarządzanych przez TFI. Rok 2011 obfitował w dość znaczące wahania w tym zakresie.



Na początku 2011r. krajowe TFI miały w zarządzaniu aktywa w wysokość 116 mld złotych. W okresie dobrej koniunktury giełdowej - kwiecień i maj ubiegłego roku - kwota ta zbliżyła się prawie do 120 mld. Niestety, wraz z pogarszającą się sytuacją na rynku akcji wielkość ta dramatycznie spadła osiągając swoje minimum na poziomie 108,1 mld. Ostatecznie na koniec 2011 roku zarządzający funduszami inwestycyjnymi obracali majątkiem w wysokości 114,4 mld złotych.

Analizując aktywa funduszy inwestycyjnych w 2011 roku widać doskonale, że są one bardzo podatne nie tylko na nastroje panujące wśród osób w nich oszczędzających, ale także na ogólnie panującą koniunkturę giełdową. I choć obecnie wartość zgromadzonych aktywów nijak się ma do wartości aktywów z roku 2007 (suma aktywów przekraczała kwotę 140 mld złotych), to i tak Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu krajowego rynku finansowego. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam