Ranking rocznych lokat bankowych - styczeń 2013

2013-01-15 10:10:56

9 stycznia Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o kolejnej obniżce stóp procentowych. Po obniżkach w grudniu i listopadzie 2012 r., stopy procentowe spadły łącznie o 75 pkt. bazowych. Zmiany te mają ogromny wpływ na rynek lokat bankowych. Oprocentowanie depozytów spada z dnia na dzień. Comperia.pl radzi, gdzie obecnie warto ulokować oszczędności, by zarobić jak najwięcej.

Cykl obniżek stóp procentowych ma coraz większy wpływ na rynek lokat bankowych. Banki systematycznie obniżają oprocentowanie depozytów, jeszcze miesiąc temu zysk na poziomie 6 proc. był normą, dziś stał się wyjątkiem. Kolejna obniżka stóp procentowych z pewnością nie odwróci tego trendu i oszczędzający mogą się spodziewać coraz niższych zysków na lokatach.

Analitycy Comperia.pl od kilku miesięcy rekomendują oszczędzanie na lokatach rocznych i dłuższych. W ten sposób inwestorzy mogą dłużej liczyć na wysokie odsetki z depozytów. Jeśli zdecydujemy się na produkt 3 - miesięczny, nie możemy mieć pewności, że uda się go odnowić na takich samych warunkach. Lokata długoterminowa ze stałym oprocentowaniem daje nam gwarancję zysków określonych w umowie, zysków sprzed kolejnych obniżek stóp procentowych.

Gdzie obecnie warto udać się po roczną lokatę bankową? Który bank ma w ofercie najkorzystniejsze depozyty? Ranking można zobaczyć tutaj.

Najlepszą obecnie roczną lokatą bankową na 5 tys. zł jest Lokata Stałe Oprocentowanie w eurobanku (5,60 proc. w skali roku). Po roku oszczędzania można zarobić prawie 227 zł, po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych.

Depozyt można otworzyć przez Internet, w oddziale i przez telefon. Minimalna kwota to 200 zł, maksymalna 10 tys. zł. Niestety, lokata jest dostępna jedynie dla klientów banku.

Podobnie jest w przypadku lokaty, która zajęła drugie miejsce w rankingu. Depozyt Plus w Toyota Banku gwarantuje zysk w wysokości 5,59 proc. w skali roku, co oznacza, że po 12 miesiącach zarobimy 226,39 zł.

Wadą tego produktu jest wysoka kwota minimalna – 5 tys. zł. Bank nie wprowadził natomiast górnego pułapu jeśli chodzi o wysokość Depozytu Plus. Lokatę można założyć przez Internet.

Trzecie miejsce w rankingu zajmują Lokata Spinająca w Polskim Banku Przedsiębiorczości i Lokata z Bonusem w Kredyt Banku. Oprocentowanie wynosi 5,50 proc. w skali roku. Nie trzeba być klientem tych banków, by otworzyć w nich lokaty. Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko