Ranking OFE - kto najlepiej wykorzystał zeszłoroczne wzrosty na giełdzie?

2010-03-25 08:15:55

Pomimo ogólnoświatowego kryzysu, od połowy lutego 2009 roku indeksy na warszawskim parkiecie przez dalszą część roku rosły w siłę bez dłuższego odpoczynku. Kto w tym czasie zainwestował w akcje polskich spółek, mógł wypracować nawet dwukrotny zwrot zainwestowanego kapitału. Czy fundusze emerytalne, które pomnażają nasze pieniądze na przyszłą emeryturę wykorzystały świetną okazję do zarobku? Zobacz marcowy ranking OFE i sprawdź, który fundusz najbardziej skorzystał z ostatniej hossy.

Akcje dały zarobić
Ostatnie 12 miesięcy było gratką dla inwestorów giełdowych. Po głębokiej korekcie po upadku banku Lehman Brothers, ceny akcji mocno odbiły. Kto w lutym 2009 r. miał odwagę kupować, po roku mógł realizować naprawdę pokaźne zyski. W okresie od końca lutego ubiegłego roku do końca lutego roku bieżącego, indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o prawie 80 proc., zaś indeks polskich blue chipów WIG20 nieco mniej, bo o 65 proc. Jak na tak krótki okres czasu - stopa zwrotu bardzo imponująca.
Wartość aktywów funduszy emerytalnych rosła razem z rynkiem giełdowym, lecz oczywiście w mniejszym stopniu. Najwięcej zarobili klienci OFE Polsat, który wyraźnie zdystansował rywali i osiągnął roczną stopę zwrotu na poziomie niemal 28 proc. Po drugiej stronie zestawienia znajduje się Allianz Polska OFE – cena jego jednostki rozrachunkowej wzrosła tylko o 19 proc. Średnia rynkowa stopa zwrotu ważona wielkością aktywów ukształtowała się na granicy 22 proc.
 
Ranking OFE według stopy zwrotu w okresie od 27.02.2009r. do 26.02.2010r.
 
OFE
Roczna stopa zwrotu
1
OFE Polsat
27,76%
2
Amplico OFE
23,06%
3
Generali OFE
22,88%
4
OFE PZU „Złota Jesień”
22,63%
5
ING OFE
22,47%
6
PKO BP Bankowy OFE
22,35%
7
Aviva OFE Aviva BZ WBK
21,11%
8
OFE WARTA
20,98%
9
Pekao OFE
20,90%
10
AXA OFE
20,82%
11
OFE Pocztylion
20,54%
12
AEGON OFE
20,17%
13
Nordea OFE
19,80%
14
Allianz Polska OFE
19,12%
-
Ważona średnia rynkowa
21,89%
źródło: na podstawie danych Komisji Nadzoru Finansowego
 
Limity inwestycyjne hamują wzrost…
Skąd taka różnica między zarobkiem OFE, a wynikiem indeksów? Czyżby fundusze inwestycyjne nie wykorzystały w pełni giełdowej hossy? Trzeba pamiętać, że OFE muszą działać zgodnie z ustawą, która narzuca im konkretne limity zaangażowania w poszczególne rodzaje aktywów. W przypadku akcji, granica ta wynosi 40 proc. wartości aktywów funduszu. Lider rankingu niemal w pełni wyczerpał ten limit, w lutym tego roku akcje stanowiły ponad 37 proc. jego portfela. Jak widać, tym razem ryzyko się opłaciło i OFE Polsat może teraz chwalić się najlepszym wynikiem inwestycyjnym. Udział tych ryzykownych papierów w portfelach innych funduszy emerytalnych wahał się między 28 a 32 proc., najbardziej zachowawcze były fundusze AEGON i Generali, ze wskaźnikiem na poziomie lekko ponad 27 proc.
 
… ale chronią przed stratą
Limity inwestycyjne są jednak bardzo potrzebne, szczególnie jeśli chodzi o instytucje, które z definicji mają inwestować bezpiecznie. A takimi instytucjami są właśnie fundusze emerytalne. Ich głównym zadaniem jest osiągnięcie wysokich stóp zwrotu przy jednoczesnym zachowaniu niskiego ryzyka inwestycyjnego. Gdyby w tym momencie doszło na giełdzie do nieoczekiwanej korekty, najprawdopodobniej lider rankingu wylądowałby na samym końcu.
 
Liczy się długi termin
Pamiętajmy, że najlepszym kryterium wyboru funduszu emerytalnego powinien być zysk wypracowany w długim okresie (kilka lat). Oczywiście porównywanie krótkoterminowych wyników ma też sens i pozwala ocenić aktualną kondycję zarządzających, lecz prawdziwa walka powinna rozgrywać się na arenie kilkuletnich stóp zwrotu.
 
 
Który fundusz emerytalny jest według Ciebie najlepszy? Wyraź swoją opinię na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam