Ranking na Najlepszy Bank Dla Lokat i Inwestycji - III kwartał 2014

2014-11-19 08:30:00

Najlepszy Bank dla Lokat i Inwestycji powinien cechować się nie tylko atrakcyjnością swojej oferty, ale także jej rozpiętością i elastycznością. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl dokładnie prześwietlili pod tym kątem propozycje banków. Zwycięzcą tej edycji rankingu został Bank Millennium, na podium trafił także Alior Bank oraz PKO Bank Polski.

Metodologia rankingu

Comperia.pl przeanalizowała oferty banków pod kątem szerokości wachlarza produktów inwestycyjno-depozytowych. W ankietach zadała bankom następujące pytania:

1. Czy w banku można założyć lokaty ze stałym oprocentowaniem?
2. Czy w banku można założyć lokaty ze zmiennym oprocentowaniem?
3. Czy w banku można założyć lokaty progresywne (dynamiczne, rosnące)?
4. Czy bank oferuje lokaty inwestycyjne (z funduszem) lub promocyjne oprocentowanie lokaty przy zakupie jednostek TFI?
5. Czy środki na koncie oszczędnościowym procentują już od pierwszej złotówki, czy saldo musi osiągnąć jakąś minimalną wysokość?
6. Czy bank otworzy konto oszczędnościowe osobie, która nie posiada tam rachunku osobistego?
7. Czy bank zaoferował w ostatnich 3 miesiącach produkt strukturyzowany?
8. Czy bank sprzedaje jednostki funduszy inwestycyjnych?
9. Czy konto w banku może być powiązane z rachunkiem maklerskim?
10. Czy klienci mogą otworzyć rachunek maklerski w ramach jednej grupy kapitałowej?
11. Czy klienci banku mogli uczestniczyć w IPO (Initial Public Offering) w ostatnich 3 miesiącach (również za pośrednictwem biura maklerskiego w ramach jednej grupy kapitałowej)?
12. Czy bank oferuje IKE?
13. Czy bank oferuje IKZE?

Za każdą pozytywną odpowiedź bank otrzymywał 1 punkt.

Dodatkowo Comperia.pl zapytała także o:

1. najkrótszy możliwy okres oszczędzania na lokacie
2. najniższą kwotę, jaką można ulokować na lokacie
3. liczbę walut obcych, w których można założyć lokatę
4. liczbę funduszy inwestycyjnych, których jednostki sprzedaje bank.

Tutaj także do zdobycia był maksymalnie 1 punkt za każdą odpowiedź, ale przyznawano również punkty cząstkowe.

Ponadto Comperia.pl sprawdziła poziom oprocentowania wybranych produktów oszczędnościowych w sierpniu br. Chodzi o konto oszczędnościowe z saldem 2 tys. zł, lokatę półroczną na 5 tys. zł i lokatę na 12 miesięcy na 10 tys. zł. Bank oferujący najlepsze oprocentowanie danego produktu otrzymywał 3 punkty, a pozostałe proporcjonalnie mniej, aż do 0 pkt.

W sumie w rankingu na Najlepszy Bank dla Lokat i Inwestycji można było zatem zdobyć 26 punktów.

Ranking na Najlepszy Bank dla Lokat i Inwestycji odzwierciedla stan na III kwartał br., powstał na podstawie danych banków przesyłanych w dn. 20-29 sierpnia br. Informacje zawarte w rankingu mogą nie odzwierciedlać aktualnej oferty.

Bank Millennium na szczycie Rankingu

Zwycięzcą aktualnej edycji Rankingu na Najlepszy Bank dla Lokat i Inwestycji został Bank Millennium. Zdobył on 21,13 pkt, czyli ponad 80 proc. z 26 punktów możliwych do uzyskania. Punktował niemal we wszystkich kategoriach - oferuje nie tylko lokaty ze stałym oprocentowaniem, ale także m.in. lokaty progresywne, produkty strukturyzowane, konto oszczędnościowe (o najwyższym oprocentowaniu na całym rynku w sierpniu br.) Indywidualne Konta Emerytalne, Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, sprzedaje fundusze inwestycyjne czy umożliwia powiązanie rachunku osobistego z kontem maklerskim w Millennium Domu Maklerskim. Słowem - każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dodatkowo należy przyznać, że zwycięstwo Banku Millennium z pewnością nie jest niespodzianką. W poprzedniej edycji Rankingu na Najlepszy Bank dla Lokat i Inwestycji wg Comperia.pl, opublikowanego w I kwartale br., instytucja ta uplasowała się na drugim miejscu. To wskazuje na równy, wysoki poziom oferty depozytowo-inwestycyjnej Banku Millennium.

Na podium rankingu trafiły także Alior Bank i PKO Bank Polski. Ba, ten ostatni bank jest jedynym w zestawieniu, który punktował w każdej kategorii - to znaczy posiada w ofercie każdy z produktów, o które pytała Comperia.pl, i w żadnym parametrze nie był najgorszy na rynku. Zwycięzca poprzedniej edycji Rankingu na Najlepszy Bank dla Lokat i Inwestycji tym razem „wylądował” tuż za podium.

TOP10 banków w rankingu na Najlepszy Bank dla Lokat i Inwestycji
 
Bank 
Liczba punktów
1
Bank Millennium
21,13
2
Alior Bank
19,50
3
PKO BP
19,25
4
Getin Bank
19,20
5
BOŚ Bank
18,93
6
Deutsche Bank
18,19
7
BGŻOptima
18,15
8
mBank
18,13
9
BZ WBK  
17,75
10
Meritum Bank
17,43
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Analizując ranking warto pamiętać, że największą wagę przywiązywał on to szerokości oferty, natomiast w mniejszym stopniu skupiał się na jej atrakcyjności. W pierwszej dziesiątce Najlepszych Banków dla Lokat i Inwestycji znalazły się tylko dwa (BOŚ Bank i BGŻOptima), które jednocześnie należałyby do TOP5 pod względem oprocentowania konta oszczędnościowego i lokat 6- i 12-miesięcznych. Z kolei oferta depozytowa m.in. PKO Banku Polskiego pod względem cenowym należy do najsłabszych na rynku. Wniosek płynie więc prosty - bardzo ciężko połączyć jest rozpiętość oferty depozytowo-inwestycyjnej z jej atrakcyjnością. Jeśli ktoś szuka największej palety możliwości w jednym miejscu - powinien swoją uwagę skupić na instytucjach ze ścisłej czołówki Rankingu.

Pełny Ranking na Najlepszy Bank dla Lokat i Inwestycji tutaj: punktacja  i cechy ofert.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński