Ranking lokat z funduszem. Deutsche Bank górą!

2015-10-14 09:15:00

Banki wiążą i przeplatają swoje oferty – dają najtańsze kredyty przy skorzystaniu z ubezpieczenia, czy najlepsze lokaty przy otwarciu konta osobistego albo zakupie jednostek funduszy inwestycyjnych. Właśnie te ostatnie pakiety – czyli lokaty z funduszami - wzięła pod lupę Comperia.pl.

Średnie rynkowe oprocentowanie lokat 3-miesięcznych to dziś zaledwie 1,47 proc. (dla niedowiarków - wykres).

Średnie oprocentowanie lokat 3-miesięcznych

Comperia Analytics
 

Po głowach wielu osób, które szukają możliwości osiągnięcia większego zysku, zaczynają chodzić zatem fundusze inwestycyjne. Ale te, wiadomo, absolutnej gwarancji zysków nie dają. Może zatem złotym środkiem w takiej sytuacji będzie lokata z funduszem? Taka pakietowa oferta może być tym bardziej kusząca, że oprocentowanie depozytów okazuje się wówczas nawet trzykrotnie wyższe od standardowych propozycji banków.

Metodologia rankingu:

Comperia.pl szukała najlepszej propozycji dla klienta dysponującego kwotą 10 tys. zł. Analitycy wzięli pod lupę pakietowe oferty ulokowania kapitału w fundusze inwestycyjne i na lokacie na okres do 6 miesięcy. Zdecydowanie najczęściej banki natomiast w ramach takich pakietów oferują lokaty kwartalne (na 90 dni), i okazało się, że do TOP5 przedstawionego w tabeli (nieco niżej) trafiły wyłącznie one.

Sprawdzono, jakie jest oprocentowanie depozytu oraz jaką część łącznej wpłaty deponuje się na lokacie, a jaka jest inwestowana w fundusze. Wyliczono zysk netto z lokaty i na tej podstawie uszeregowano oferty.

Drugim kryterium oceny była rozpiętość oferty inwestycyjnej - to znaczy ile funduszy (i ilu TFI) mają do wyboru klienci.

Deutsche Bank zrobił prawdziwy majstersztyk

Na czele rankingu znalazł się Deutsche Bank ze swoją ofertą Majstersztyk w inwestycjach. Oprocentowanie lokaty wynosi w tej ofercie aż 5 proc., co z 5 tys. zł (czyli połowy wpłaconej kwoty - reszta idzie na fundusze) wygeneruje w 90 dni 50 zł odsetek „na rękę”.

Niewiadomą jest oczywiście wynik inwestycji w fundusze, klient ma natomiast w Deutsche Banku tak szeroki wybór funduszy (aż z 18 towarzystw!), że z całą pewnością szybko dopasuje portfel funduszy do swoich preferencji, zgodnie ze swoją strategią inwestycyjną i podejściem do ryzyka.

Oferta jest dostępna we wszystkich oddziałach Deutsche Banku i aby z niej skorzystać należy otworzyć rachunek osobisty. Minimalna kwota pakietu łącznie wynosi 1 tys. zł - czyli po 500 zł na lokatę i fundusze.

Ranking lokat krótkoterminowych z funduszem

lokaty trzymiesięczne, wpłata łączna na pakiet - 10 tys. zł
Lp.
Bank
Oferta
Zysk z lokaty
Liczba TFI do wyboru
1
Deutsche Bank
Majstersztyk w inwestycjach V
49,93 zł
18
2
Credit Agricole
Zyskowny Duet
49,93 zł
1 (Amundi, 6 subfunduszy do wyboru)
3
Bank Pocztowy
Lokata z funduszem
44,94 zł
1 (IPOPEMA, 3 fundusze do wyboru)
4
BOŚ Bank
Lokata z funduszem IPOPEMA na 4,25%
42,44 zł
1 (IPOPEMA, 3 fundusze do wyboru)
5
BGŻOptima
Fundusz z 5,5% lokatą
36,62 zł
1 (KBC, 7 subfunduszy do wyboru)
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Tyle samo co w Deutsche Banku, można zarobić także na lokacie w Credit Agricole w ramach oferty Zyskowny Duet. Różnicą jest natomiast szerokość oferty inwestycyjnej - a jest to 6 subfunduszy Amundi Parasolowy FIO (o różnych stopniu ryzyka - od funduszy obligacji, przez zrównoważone, po akcyjne).

W pakiet minimalnie można „wrzucić” 4 tys. zł. Poza przyjętym w rankingu podziałem 50/50 środków na lokatę i fundusze dostępna jest też opcja 70 proc. lokata /30 proc. fundusze. W takiej sytuacji oprocentowanie depozytu spada jednak do 3,50 proc. i daje on nieco mniej odsetek.

Na podium rankingu trafiła także Lokata z Funduszem od Banku Pocztowego. Oprocentowanie 3 miesięcznej lokaty wynosi tu 4,50 proc., co dla 5 tys. zł (tu także obowiązuje podział środków 50/50). Do tego 3 fundusze z oferty IPOPEMA TFI. Minimum środków w pakiecie - 3 tys. zł.

TOP5 uzupełniają oferty BOŚ Banku i BGŻOptima. Na słowo wyjaśnienia zasługuje szczególnie pozycja tej drugiej oferty. Tu lokata ma oprocentowanie aż 5,5 proc., lecz aby z niej skorzystać należy na fundusze wpłacić nie taką samą kwotę co na depozyt (tak jak było w konkurencyjnych ofertach) ale dwukrotnie więcej. Zatem jeśli klient ma łączne wolne środki w wysokości 10 tys. zł, to na lokatę trafi „tylko” 3 333,33 zł, a odsetki wyniosą ok. 37 zł.

Więcej szczegółów ofert i rankingu TUTAJ.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl