Ranking lokat terminowych na 2 lata - banki nadal walczą o pieniądze

2010-02-18 08:01:28

Ostatnia zmiana w ofercie Millennium Banku odkurzyła zapomniane lokaty długoterminowe. Bank wprowadził 2-letnią Lokatę Wyjątkową, która gwarantuje roczne odsetki brutto w wysokości 6 proc. Media natychmiast obwieściły nadchodzącą wojnę na długoterminowe depozyty. Ile teraz można zarobić na takich lokatach? Czy opłaca się je zakładać? Zobacz najnowszy ranking lokat terminowych na 2 lata.

Nawet 7 proc. na 2 lata
 Millennium ze swoją lokatą od razu wskoczył na podium rankingu „dwulatek”. Identyczną stopę odsetek proponuje jeszcze Toyota Bank, jednak najlepszy depozyt w tej kategorii jest oprocentowany na poziomie 7 proc. rocznie. Jedno ale… oprocentowanie liderującej lokaty ma charakter zmienny, co oznacza, że jej właściciel nie wie, ile odsetek dostanie po zakończeniu okresu oszczędzania, gdyż bank w każdej chwili może manipulować wysokością stopy procentowej. Z tego względu produkty Millennium i Toyoty są bezpieczniejsze, ponieważ wysokość ich oprocentowania jest stała.
 
Czołówka lokat długoterminowych jest względnie niewrażliwa na zmiany wysokości początkowego wkładu pieniężnego. Nieważne, czy dysponujesz kwotą 2 tys. zł czy 50 tys. zł – w perspektywie 24 miesięcy te same lokaty będą stanowiły dla Ciebie najlepszą ofertę. Jedyna zmiana może dotyczyć lokaty „Każdy Dzień Dobry”, na której odsetki kapitalizowane są codziennie. Maksymalny wkład początkowy dla tego produktu jest określony na poziomie 15 tys. zł, co umożliwia uniknięcia płacenia podatku od zysków kapitałowych.
 
Ranking lokat terminowych, okres: 2 lata, wkład: 10 tys. zł
 
 
Bank
Lokata
Oproc.
Odsetki po podatku
1
7%
1 134 zł
2
Millennium
Lokata Wyjątkowa
6%
972 zł
Toyota Bank
Lokata – stałe oprocentowanie
6%
972 zł
4
BOŚ
Lokata "Każdy Dzień Dobry"
5,91%
957 zł
5
AIG Bank
Lokata Direct + / Zysk +
5,85%
948 zł

Źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl

 
Czy lokata 2-letnia to dobry pomysł na oszczędzanie?
 Nie ulega wątpliwości, że w aktualnej sytuacji rynkowej oprocentowanie proponowane przez liderów powyższego rankingu jest atrakcyjne. Istnieją jednak dwa ważne powody, dla których warto dokładnie rozważyć zasadność inwestowania w takie produkty.
Pierwszy powód ma charakter osobisty. Założenie lokaty długoterminowej automatycznie wiąże się z rezygnacją z możliwości swobodnego dysponowania własnymi środkami przez kolejne 2 lata. W tak długiej perspektywie czasu naprawdę trudno jest przewidzieć przyszłe dochody i wydatki. Może się zdarzyć, że pieniądze zamrożone na lokacie będą Ci potrzebne znacznie wcześniej, niż po upływie umownych 24 miesięcy. I tutaj rodzi się poważny problem, gdyż przedterminowe wycofanie środków z depozytu bankowego będzie najczęściej oznaczać utratę znacznej części lub całości nagromadzonych odsetek.
 
Po drugie, trzymanie pieniędzy na kilkuletniej lokacie może się okazać niekorzystne nie tylko z uwagi na nieprzewidywalność naszych przyszłych potrzeb. W grę wchodzi również zmieniająca się sytuacja gospodarcza, która determinuje wahania rynkowych stóp procentowych. Obecnie oczekiwania dotyczące przyszłych stóp procentowych w Polsce są zgodne. Rynek spodziewa się podwyżek. Jeżeli do nich dojdzie, oprocentowanie lokat bankowych również powinno poszybować do góry. Jednak posiadacze lokat długoterminowych na tym nie skorzystają, jeżeli oprocentowanie ich depozytów ma charakter stały. Dlatego obecnie lepszym rozwiązaniem wydaje się oszczędzanie w krótkim terminie (w skali 3, 6 miesięcy) w oczekiwaniu na prognozowane zmiany stóp rynkowych, tym bardziej, że najlepsze lokaty krótkoterminowe gwarantują jeszcze wyższe zyski.
 
Nawet jeśli na rynku lokat o zapadalności powyżej 1 roku dojdzie do walki, nie dajmy się w nią wciągnąć. Banki również doskonale zdają sobie sprawę, że oprocentowanie depozytów najprawdopodobniej będzie rosło. Nic więc dziwnego, że dziś mogą kusić odsetkami w wysokości 6 proc. na 2-letnich lokatach, ponieważ za kilkanaście miesięcy taka stopa oprocentowania może się dla nich okazać dość niskim kosztem pozyskania kapitału od klientów.

 

Chcesz podyskutować o oszczędzaniu - jak, gdzie…? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl