Ranking lokat - sierpień 2018

2018-08-21 14:07:00

Już nie dwa, a trzy banki oferują na lokacie 3M na 10 000 zł oprocentowanie 4% w skali roku. Do Nest Banku i Plus Banku – weteranów pierwszych miejsc comiesięcznych rankingów lokat Comperia.pl – dołączył w sierpniu Idea Bank z Lokatą Happy.

Przełom lipca i sierpnia okazał się dla większości banków okresem intensywnej pracy nad odświeżeniem oferty depozytowej. Niemal wszystkie banki co najmniej jednokrotnie modyfikowały w tym czasie swoje cenniki. Osoby, które liczyły na zupełnie nowe propozycje promocyjnych lokat niestety się zawiodą. Wakacje upłynęły głównie pod znakiem obniżek oprocentowania. Na drobne podwyżki zdecydowały się jedynie Lion’s Bank i BGŻ BNP Paribas. Największym zaskoczeniem była eliminacja wielu lokat lub okresów depozytowych z oferty Idea Banku.

Summa summarum średnie oprocentowanie lokat 3M na 10 000 zł spadło w ciągu ostatniego miesiąca z 1,43% do 1,37% w skali roku. W grupie najlepszych propozycji oszczędnościowych zmieniło się jednak niewiele.

Najwyżej oprocentowane lokaty sierpnia

Najlepsze promocje lokat bankowych
kwota: 10 tys. zł,
okres zapadalności: 3 miesiące

Bank

Nazwa oferty

Oprocentowanie

Twój zysk

Wymagane konto (ROR)

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4%

81.00 zł

tak

Plus Bank

Lokata na Start

4%

81.00 zł

tak

Idea Bank

Lokata Happy/Happy Pro

4%

81.00 zł

nie

BGŻOptima

Lokata Bezkarna

3.50%

70.87 zł

nie

mBank

3-miesięczna lokata dla nowych klientów

3.50%

70.87 zł

tak

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

W pierwszej piątce najwyżej oprocentowanych lokat 3M na 10 000 zł niewielkie zamieszkanie wprowadził Idea Bank. Dzięki podwyżce oprocentowania z 3,5% na 4% w skali roku Lokata Happy w sierpniowym wydaniu rankingu wyprzedziła Lokatę Bezkarną w BGŻOptima, zajmując już pierwsze miejsce, ex aequo z Nest Lokatą Witaj w Nest Banku i Lokatą na Start w Plus Banku.

Oprócz podwyżki odsetek Idea Bank zaserwował klientom podwyżkę limitu maksymalnej wpłaty na Lokatę Happy. Dotychczasowy limit 10 000 zł uległ podwojeniu, dzięki czemu nowi klienci banku mogą zdeponować na rachunku promocyjnej lokaty nawet 20 000 zł.

Warto podkreślić, że Lokata Happy i Lokata Bezkarna to jedyne propozycje z pierwszej piątki, do skorzystania z których nie jest wymagane posiadanie lub otwarcie konta osobistego w danym banku.

Top 5 lokat bez dodatkowych warunków

Najlepsze lokaty bez dodatkowych warunków
kwota: 10 tys. zł,
okres zapadalności: 3 miesiące

Bank

Nazwa oferty

Oprocentowanie

Twój zysk

Wymagane konto (ROR)

Idea Bank

Lokata Beztroska

2,3%

46.57 zł

nie

Plus Bank

Lokata Internetowa

1.55%

31.38 zł

nie

Toyota Bank

Lokata Standard

1.50%

30.37 zł

nie

Nest Bank

Nest Lokata bez konta

1.40%

28.35 zł

nie

Bank BGŻ BNP Paribas S.A

Lokata Promocyjna w PLN*

1.00%

20.25 zł

nie

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
*Lokata otwierana w oddziale. W przypadku otwarcia lokaty w bankowości elektronicznej, oprocentowanie lokaty 3M wynosi 1,1%

Osoby, które nie chcą być zmuszanymi do spełniania dodatkowych warunków, by zdeponować swoje oszczędności na jak najwyższy procent, kosztem np. założenia konta, zyskają na 10 000 zł już co najwyżej 2,3% w skali roku. Najlepsze oprocentowanie w tej kategorii lokat proponuje - tak jak w ubiegłym miesiącu - Idea Bank na Lokacie Beztroskiej. To jednak stawka znacznie niższa niż oferowana w lipcu, kiedy Lokatę Beztroską można było jeszcze założyć na 2,8% w skali roku.

Obniżkę oprocentowania w stosunku do oferty lipcowej zaserwował również BGŻ BNP Paribas, jednak stawka zmniejszyła się jedynie w przypadku Lokaty Promocyjnej otwieranej w bankowości elektronicznej (spadek z 1,2% do 1,1%). Odsetki oferowane na lokacie zakładanej w oddziałach zostały utrzymane na poziomie 1%.

W przypadku wszystkich pięciu najlepszych lokat 3M na 10 000 zł dostępnych dla wszystkich banki nie stosują wymogu posiadania lub otwarcia rachunku osobistego.

Ekspert Comperia.pl