Ranking lokat na 9 miesięcy

2009-10-20 15:53:39

Wojna na lokaty bankowe w powszechnej świadomości klientów zeszła trochę na dalszy plan. Może to tylko efekt wakacji. Na depozytach terminowych wciąż da się przyzwoicie zarobić. Niestety wiąże się to już w większości przypadków z zamrożeniem pieniędzy na dłuższy okres. Dzisiaj przedstawiamy ranking lokat na 9 miesięcy.

Najlepsze lokaty w tym rankingu dają oprocentowanie ponad 6 procent w skali roku (nawet dla kwot zaczynających się od 1 tys. zł). To przyzwoity wynik biorąc pod uwagę fakt, że część banków już nie potrzebuje naszych pieniędzy tak mocno jak w poprzednich miesiącach. Poprawa płynności na rynku międzybankowym oraz wzrost zaufania pomiędzy instytucjami finansowymi sprzyja pożyczaniu pieniędzy na dłuższe okresy pomiędzy samymi bankami. Instytucje finansowe nie są więc już tak uzależnione od naszych depozytów jak jeszcze kilka miesięcy temu.

Pewny zysk w 9 miesięcy
Liderem w rankingu Comperii jest AIG Bank, który proponuje najwyższe oprocentowanie dla każdej kwoty depozytu. Co ważne lokatę w tym banku możemy założyć całkowicie przez Internet. Klienci, którzy wybiorą ten wariant otwierania depozytu otrzymają dodatkowo 0,1 pkt. proc. na lokacie Direct+. Do lokaty bank zakłada bezpłatny rachunek pomocniczy. W przypadku depozytów na kwotę 1 tys. zł drugie miejsce zajmuje Eurobank z odsetkami na poziomie 5,5 proc., a za nim plasuje się oferta mBanku - 5,15 proc. w skali roku. Dla wyższych kwot (5tys. zł) za ofertą AIG Banku jest 6-procentowa lokata w Toyota Bank.

RANKING LOKAT 9-MIESIĘCZNYCH

Kwota lokaty: 1 tys. zł

l.p.

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie brutto

Odsetki netto

1

AIG Bank

Lokata Zysk +

6,0%

38,25 zł

2

Eurobank

Lokata - stałe oprocentowanie

5,25%

33,25 zł

3

Citi Handlowy

 Lokata stałym oprocentowaniu CITIGOLD

5,1%

31,25 zł

Kwota lokaty: 5 tys. zł

l.p.

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie brutto

Odsetki netto

1

BOŚ Bank

Lokata "Każdy Dzień Dobry"

6,5%

212,5 zł

2

AIG Bank

Lokata Direct + Internet

6,1%

194 zł

3

AIG Bank

Lokata Direct + (lokata terminowa)

6,0%

191,25 zł

Źródło: porównywarka Comperia.pl

Pozostaje pytanie, czy warto zamrażać pieniądze na tak długi okres nawet biorąc pod uwagę wysokie oprocentowanie? Jeśli klient boi się inwestowania w fundusze akcyjne to należy „łapać” tak wysokie odsetki, póki banki jeszcze je proponują. Ostatnie miesiące pokazują, że średnie oprocentowanie depozytów regularnie spada.

Czy można jeszcze liczyć na wzrost oprocentowania lokat w najbliższych miesiącach? Z jednej strony poprawiająca się koniunktura w gospodarce sprzyja wzrostowi stóp procentowych na rynku, ale z drugiej strona lepsza, wspomniana powyżej, płynność na rynku międzybankowym hamuje wzrost oprocentowania depozytów. Po prostu, w najbliższych 9 miesiącach trudno będzie otrzymać wyższe oprocentowanie niż teraz.

Karol Wilczko
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl