Ranking lokat - maj 2020

(Bez zaskoczenia) miniony miesiąc przyniósł drastyczne obniżki oprocentowania lokat we wszystkich największych bankach. W efekcie, osoby, które zamierzają ulokować 10 tys. zł na 3 miesiące i sprostają dodatkowym warunkom, mogą zarobić już tylko 3% w skali roku.

Dziś (8 maja) ostatni z 24 banków, których cenniki śledzi Comperia.pl, zareagował na niedawną obniżkę stóp procentowych NBP, modyfikując dotychczasową tabelę oprocentowania depozytów. Mowa o T-Mobile UB, który – podobnie jak poprzednicy – ściął stawki oferowanych lokat.

Pośród zmian zaszłych w ciągu ostatniego miesiąca odnotowaliśmy nie tylko spadki oprocentowania produktów oszczędnościowych, ale i koniec niektórych promocji. Oferty specjalne Lokaty na Nowe Środki oraz Lokaty Mobilnej zakończył Credit Agricole, z kolei BOŚ Bank wycofał EKOlokatę 5 na 5, a Getin Bank Lokatę Progresywną.

Zmian doświadczyliśmy również w ofercie liderów rankingu, skutkiem czego najwyższe dostępne oprocentowanie na lokacie 3M na 10 tys. zł spadło z 3%.

Najlepsze lokaty 3M
kwota: 10 tys. zł

Bank

Lokata

Oproc.

Twój zysk

Wymagane konto (ROR)

Dodatkowe warunki

Idea Bank

Lokata Happy

3%

59,92 zł

NIE

Oferta jednorazowa, dostępna dla nowych klientów

mBank

3-miesięczna lokata dla nowych klientów

3%

59,92 zł

TAK

Oferta jednorazowa, dostępna dla nowych klientów

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

3%

59,92 zł

TAK

Oferta jednorazowa, dostępna dla nowych klientów
(lokata dostępna do 30 dni po założeniu Nest Konta), którzy w ciągu 60 dni od otwarcia lokaty:
- przeleją wynagrodzenie na Nest Konto (min. 1 000 zł) lub
- zapewnią wpływ na BIZnest Konto (min. 6 000 zł) oraz dokonają z niego płatności do ZUS/US

Banca Farmafactoring

Lokata Facto

2%

39,95 zł

NIE

-

Getin Bank

Lokata Mobilna

2%

39,95 zł

NIE

Oferta jednorazowa, dostępna w aplikacji Getin Mobile

Nest Bank

Nest Lokata Lojalna

1,7%

33,95 zł

TAK

Obowiązuje warunek zapewnienia w każdym miesiącu kalendarzowym trwania lokaty wpływów na Nest Konto w kwocie minimum 1000 zł lub zapewnienie wpływu na BIZnest Konto (min. 6 000 zł) oraz dokonywanie z niego płatności ZUS/US

Nest Bank

Nest Lokata Nowe Środki (z kontem)

1,6%

31,96 zł

TAK

Oferta na nowe środki
(data badania salda: 14.04.2020)

Plus Bank

Lokata Nowa Kasa = Większy Zysk (internetowa)

1,6%

31,96 zł

TAK

Oferta na nowe środki
(data badania salda: 29 stycznia 2020 r.);
wskazane oprocentowanie dotyczy lokaty zakładanej online lub mobilnie

BOŚ

e-Lokata na Plusie

1,5%

29,96 zł

NIE

Oferta jednorazowa, dostępna dla nowych klientów

Plus Bank

Lokata Nowa Kasa = Większy Zysk (zakładana w oddziałach lub na infolinii)

1,5%

29,96 zł

TAK

Oferta na nowe środki
(data badania salda: 29 stycznia 2020 r.);
wskazane oprocentowanie dotyczy lokaty zakładanej w oddziałach lub na infolinii

Getin Bank

Lokata na Nowe Środki

1,5%

29,96 zł

TAK

Możliwość ulokowania wyłącznie nowych środków, tj. nadwyżki powyżej salda środków złotowych klienta w Getin Noble Banku SA według stanu na koniec dnia 24.04.2020 r.

Idea Bank

Lokata NR 1 (oferta w bankowości elektronicznej, mobilnej i telefonicznej)

1,5%

29,96 zł

NIE

-

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Nowi klienci lub osoby deponujące w banku nowe środki w maju na 3-miesięcznym depozycie o wartości 10 000 zł zarobią maksymalnie 3% w skali roku. Po opodatkowaniu przełoży się to na zysk 59,92 zł.

Najwyższą stawką: 3% na lokacie kwartalnej oferują trzy instytucje: Idea Bank (Lokata Happy), Nest Bank (3-miesięczna Lokata dla Nowych Klientów) i Nest Bank (Nest Lokata Witaj). W każdym z wymienionych przypadków z oferty można skorzystać tylko jednokrotnie, po spełnieniu dodatkowych warunków.

Kryterium dostępności wszystkich trzech promocji z pierwszego miejsca rankingu jest status klienta.

Lokatę na 3% w Idea Banku mogą mogą tylko nowi klienci, czyli tacy, którzy nigdy nie zawarli umowy, ani nie złożyli wniosku o otwarcie żadnego produktu finansowego w Idea Banku bądź Lion’s Banku. Lokata jest dostępna bez dodatkowych produktów. Maksymalna kwota wpłaty to 20 tys. zł. Z oferty można skorzystać przez internet lub w oddziałach. W przypadku zerwania umowy przed terminem, deponent otrzyma należne odsetki.

Z 3-miesięcznej Lokaty dla Nowych Klientów w mBanku skorzystają osoby, które założą dodatkowo konto osobiste. Umowę lokaty można zawrzeć przez internet, a aplikacji mobilnej, w placówce banku lub na mLinii. Maksymalna kwota wpłaty to 10 tys. zł. Wycofując depozyt przed czasem, jego oprocentowanie spadnie do 0,01%.

3% na Nest Lokacie Witaj w Nest Banku zarezerwowane jest dla nowych klientów, którzy założą Nest Konto i w ciągu 60 dni od otwarcia lokaty zasilą rachunek bieżący wpływem wynagrodzenia (min. 1000 zł). W przypadku przedsiębiorców wymogiem jest otwarcie BIZnest Konta, dokonanie z niego płatności do ZUS-u/US-u oraz przelanie na rachunek min. 6000 zł. Maksymalna kwota lokaty to 10 tys. zł. W przypadku jej wcześniejszego zerwania klient traci większość odsetek. Z promocji można skorzystać przez internet i w oddziałach banku.

Drugie miejsce rankingu należy do dwóch banków: Banca Farmafactoring i Getin Banku, które na lokacie kwartalnej na 10 tys. zł oferują po 2% w skali roku. Zarówno w przypadku Lokaty Facto, jak i Lokaty Mobilnej nie ma wymogu posiadania ani zakładania konta osobistego. Z pierwszej z wymienionych ofert może skorzystać każdy, przez internet. Druga jest dostępna tylko dla nowych użytkowników aplikacji mobilnej banku. Maksymalna kwota wpłaty na Lokacie Mobilnej to 10 tys. zł, z kolei górnego limitu brak w przypadku pojedynczej Lokaty Facto. Wycofując środki przed terminem zapadalności, deponent w obu przypadkach traci odsetki.

Trzecie miejsce rankingu należy do Nest Banku, tym razem dzięki Lokacie Lojalnej na 1,7% w skali rocznej. To oferta przygotowana dla posiadaczy Nest Konta, którzy będą zasilać je wpływami min. 1000 zł w każdym miesiącu kalendarzowym trwania lokaty (przedsiębiorców obowiązuje warunek zapewniania wpływów min. 6 000 zł/mies. na BIZnest Konto oraz dokonywanie z niego płatności ZUS/US). Umowę lokaty można zawrzeć internetowo lub w oddziale banku. Zerwanie umowy przed czasem skutkuje częściową utratą odsetek.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam